Siyaset
Giriş Tarihi : 18-11-2015 13:53   Güncelleme : 18-11-2015 13:53

Erdoğan, Davutoğlu ve Akar'ı ağlatan olay

Başbakan Davutoğlu dün, Oramar Tepelerini teröristlerden temizlemek için mücadele eden Özel Kuvvetlere komutanlarının, "Artık nöbet değişimi vakti geldi. Sizi alıp başka birlikleri göndereceğiz" dediğinde telsizden "Hedeflediğimiz tepelere bayrağımızı dikmeden kimse bizi geri çağıramaz" demesini aktarmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın gözyaşlarını tutamadığı bu olayın detayları ortaya çıktı.

 Erdoğan, Davutoğlu ve Akar'ı ağlatan olay

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün partisinin genel merkezindeki Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında günlerce Oramar Tepelerini teröristlerden temizlemek için mücadele eden Özel Kuvvetlere komutanları, “Artık nöbet değişimi vakti geldi. Sizi alıp başka birlikleri göndereceğiz" dediğinde telsizden "Hedeflediğimiz tepelere bayrağımızı dikmeden kimse bizi geri çağıramaz." mesajını aktarmıştı. Bugün Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik olayın detaylarını köşesine taşıdı.

Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Karargahı'na gönderilen ve herkesi duygulandıran o ses kaydını yazdı. İşte Başbakan Davutoğlu'nun sözünü ettiği olayın detaylarını anlatan yazı:

Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan, 6 Eylül'de Dağlıca'da, 15 silah arkadaşıyla birlikte şehit oldu. 27 Eylül'de Hakkari'nin Dağlıca ve Yüksekova kırsalında başlatılan kapsamlı operasyona Şehit Yarbay Çelikcan'ın adını verildi.

5 ASKER ŞEHİT OLDU, 119 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bolu ve Kayseri Tugayları'nın komandoları ve Özel Kuvvetler timlerinin katıldığı ve 40 gün süren harekâtın sonunda, 7 Kasım itibariyle 119 teröristin öldürüldüğü açıklandı.

Komandolar ile birlikte, Özel Kuvvetler'in 7 taburu da; gece ısının sıfırın altında 15 derecelere indiği, bazı noktaları 3 bin 500 rakımlı olan bölgede 40 gün geçirdi.

Bu çatışmalarda, Bordo Bereliler'in (2 subay, 1 astsubay ve 2 uzman çavuş) 5'i şehit oldu, 5'i de yaralandı.

Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı da, operasyon süresince bölgede, arazideki yaklaşık 500 personelinin yanındaydı. Operasyonların bazılarına bizzat katıldı.

"KAHRAMANCA ÇARPIŞIYORSUNUZ, YORULDUNUZ"

Türkiye'nin seçim sonuçlarını konuştuğu 2 Kasım tarihinde, Tümgeneral Aksakallı, Dağlıca'dan bölgedeki tabur komutanlarıyla yaptığı telsiz konuşmasında, “Çok çetin koşullarda kahramanca çarpışıyorsunuz, yoruldunuz" diyor ve arazideki timleri değiştireceğini, kuvveti tazeleyeceğini söylüyor.

Karşıdan gelen yanıt olumsuz oluyor. Subaylar, “Hayır komutanım, biz gayet iyiyiz. Yorulmadık. Timler, işimizi bitirmeden inmek istemiyor. Görevi tamamlamayıp bayrağımızı o tepeye dikmeden dönmeyeceğiz" diyorlar.

Bordo Bereliler'in komutanı bu cevap üzerine gözyaşlarını tutamıyor ve “Tamam" diyor.

Bu görüşmeden 3 gün sonra, 5 Kasım'da da Oramar Tepe PKK'lılardan temizleniyor.

ZİRVENİN GÖZYAŞLARI

Tümgeneral Aksakallı, tabur komutanları ile yaptığı telsiz konuşmalarının kaydını Ankara'ya, Genelkurmay Karargahı'na gönderiyor.

Kaydı dinleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar da gözyaşlarına engel olamıyor duydukları üzerine. Ve kaydın yer aldığı dosyayı Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile paylaşıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, güvenlik toplantısının yapıldığı 5 Kasım Perşembe günü, Çankaya Köşkü'nde dinliyor konuşma kayıtlarını.

Genelkurmay Başkanı aynı telsiz konuşmalarını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a da sunuyor.

Davutoğlu ve Erdoğan'ın tepkileri de komutanlar ile aynı oluyor. Devletin zirvesindeki iki isim de gözlerinde yaşlar ile dinliyor o konuşmaları.