Teknoloji
Giriş Tarihi : 06-10-2021 00:36   Güncelleme : 06-10-2021 00:36

Elizabeth Holmes'un Theranos dolandırıcılık davasını geciktirmek savunma için para ödüyor

Eski laboratuvar direktörü Adam Rosendorff dördüncü gün için tanık kürsüsündeydi. 2013 ve 2014'teki olaylarla ilgili hafızası kayboldu.

Elizabeth Holmes'un Theranos dolandırıcılık davasını geciktirmek savunma için para ödüyor

İnsan hafızası yanılabilir. Bu nedenle savunma avukatları davalarını eski haline getirmekten hoşlanırlar - ve başarısız kan testi şirketi Theranos'taki rolü için Elizabeth Holmes'un yargılanmasındaki birden fazla gecikmeden savcıların bu kadar hayal kırıklığına uğramasının nedeni budur. Yeterince zaman verildiğinde, insanlar bir şeyleri unutur. Bu makul şüphe için kapıyı açabilir.

İfadesinin dördüncü günü olan Cuma günü, eski Theranos laboratuvar direktörü Adam Rosendorff'a toplantılarda ayrıntılar soruldu ve bunları hatırlamadı. Ancak Elizabeth Holmes'un savunma avukatı Lance Wade, bir toplantıdan, bir Powerpoint sunumundan ve Rosendorff'un daha az güvenilir görünmesini sağlayan eski e-postalardan tutanaklar çıkarmayı başardı.

Rosendorff'u güvenilmez göstermek Holmes'un savunması için önemlidir

Ancak daha az güvenilir değil.

Rosendorff'u güvenilmez göstermek Holmes'un savunması için önemlidir. Rosendorff, kenara çekilmek, bazı Theranos testlerine güvenmemek ve Holmes'un Theranos'un klinik laboratuvarlarındaki sorunlarla ilgili doğrudan bilgisi hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Savunmanın stratejisi, klinikteki problemler için Theranos'un laboratuvar direktörlerini suçlamak - suçu Holmes'tan uzaklaştırmak. Rosendorff onu doğrudan sorunlarla ilişkilendirdi ve farkında olmadığı kararlardan kendisinin sorumlu olamayacağını gösterdi.

Savunmanın görevi bu ifadeyi köreltmeye çalışmaktı.

Rosendorff'un - tamamı büyük harfli bir e-postada - tüm testlerin FDA onaylı bir cihazda yapılmasını emrettiğini hatırlayabilirsiniz. Ama bu yapılmadı, iddia makamı gösterdi.

Bugün Rosendorff'a Edison'un hamilelik hormonu testi için kullanılacağını söyleyen e-postalar gördük, Rosendorff'un bilmediği bir şey. Unutmuş gibi görünüyor.

Unutmuş gibi görünüyor

Ayrıca, Elizabeth'in erkek kardeşi Christian Holmes, doğrudan ifadesinde, Rosendorff'un bir dizi e-postada ona çok sayıda hasta şikayetinde bulunduğunu yazdı. üzerine dahil değildir. Direkt muayeneden çıkardığım sonuç, şikayetlerin testler doğru olmadığı için olduğuydu. Ancak bugün mahkemede gösterilen e-postalar, şikayetlerin en azından kısmen reaktiflerin sipariş vermemesinden kaynaklandığını ileri sürdü. Bu, Holmes için daha az kötü görünüyor.

Öte yandan, Rosendorff bu e-postalarda yer almıyordu ve ön sipariş sorunundan haberdar olmadığını ifade etti.

Tümü Bu, Rosendorff'un belirli kararlardan kaçınıldığına dair şikayetinin altını çiziyor. Yine de Wade, onu baltalamak için doğrudan bir girişimde bulundu. Mahkemeye, Balwani'den Haziran 2014'te Rosendoff'un "bir laboratuvar müdürü olarak döngüde tutulmamasından son derece rahatsız olduğunu" belirten bir e-posta gösterildi. E-postanın, laboratuvarında yürütülen araştırma ve geliştirme deneyleri hakkında olduğu açıktı ve Rosendorff'u daha sonra güncellediğini söyleyen Başkan Yardımcısı Daniel Young'a bir azarlama gibi geldi.

Rosendoff, "Bir laboratuvar yöneticisi olarak bundan SON DERECE hüsrana uğradım. döngüde tutulmuyor.”

Savunmanın, Theranos'un sorunlarına hızla yanıt verdiğini öne sürerek Rosendorff'u kötü gösterme kumarı pek tutmadı.

And though it seems to have been fixed in this specific instance, that doesn’t mean it was fixed elsewhere.

Wade had better luck on other subjects. One key issue has been proficiency testing, a legal requirement for the lab to ensure test results are accurate. In the direct exam, Rosendorff testified that management’s unwillingness to perform these tests was a major reason he quit. Earlier this week, Wade demonstrated that proficiency tests had been performed on the FDA-approved machines. It was only the Edisons that were lacking.

Rosendorff had previously testified that although he’d come up with a plan for proficiency testing, it wasn’t implemented. That plan was drawn up in December 2013. Minutes of a meeting showed that management discussed it in March 2014.

Again, this didn’t exactly cut down Rosendorff — the fact that it took three months for management to discuss it does support his account of them dragging their feet.

What does seem more questionable is a Powerpoint deck from April 2014 that Rosendorff approved. The deck was created — at Balwani’s request — by an employee Rosendorff supervised.

“Did you have reason to question the accuracy of this slide deck at the time you received it?”

The slides we were shown weren’t especially technical, but they emphasized that Theranos had no peer group for comparison. Slaytlar, Theranos'un geliştirdiği alternatifin bu nedenle daha üstün olduğunu söylüyordu.

"Elinize geçtiğinde bu slayt destesinin doğruluğunu sorgulamak için bir nedeniniz var mıydı?" Wade sordu.

Uzun bir sessizlik oldu.

Belgelerde “Slayt destesi yazdıklarımı yansıttığını düşünüyorum”, dedi Rosendorff.

Belki de Wade'in en başarısız olduğu an, Rosendorff'un doktor çağrılarına yeterince hızlı dönmediği için işinde kötü olduğunu öne sürmeye çalışmasıydı. Ekim 2014'te Rosendorff'un Theranos'tan ayrılmasından kısa bir süre önce bir müşteri hizmetleri temsilcisinin onu bir hafta önce görüşmeye söz verdiği bir doktoru araması için dürttüğü bir e-posta alışverişi gördük.

"Bağımsız bir anım var mı? Bu e-postayı yedi yıl önce gönderdiğim zamandan mı?"

Yine Ekim 2014 tarihli başka bir e-postada Rosendorff, görüşmeyi Christian Holmes'un üstlenmesini öneriyor. Wade, kesin olarak Rosendorff'un tanıklık ettiği şeyin olmaması gerektiğine dikkat çekti. Ancak e-posta, Rosendorff'un ayrılmasından yaklaşık bir ay önce de gerçekleşti. Rosendorff, doktora verecek iyi bir açıklaması olmadığını - ya da en azından kendini rahat hissettiği birini - ve bir ayağı dışarıdayken, evet, neden Christian'ın halletmesine izin verdiğini anlayabiliyorum.

İşten ayrılmadan önceki son birkaç hafta içinde işime dikkatle katıldım mı? Asla. Yanlış olduğunu düşündüğüm şeyleri değiştirmeye çalışmaktan ve işimi önemsemekten de vazgeçmiştim. Alternatif sefaletti.

Bu haftanın başına göre daha az çekişme yaşandı, ancak bir noktada Wade Rosendorff'a Holmes'a ne zaman e-posta gönderdiğini sordu ve keskin bir yanıt aldı. "Yedi yıl öncesinden bu e-postayı ne zaman gönderdiğime dair bağımsız bir anım var mı?" diye sordu Rosendorff. "Hayır." Holmes'un takviminde Rosendorff'un hatırlamadığı bir toplantı da vardı.

Davanın yaşlanması Wade'e Rosendorff'un unutabilmesi için zaman verdi. Bu aynı zamanda önemli bir tanık olan George Shultz'un artık öldüğü anlamına geliyor. Yine de, hoş olmayan deneyimlerin anıları, hoş olanların anılarından çok daha güçlüdür. İnsan hafızası böyle çalışır. Rosendorff'un hafızası zamanla zayıflamış olabilir, ancak net noktaların onu en çok üzen şeylerle ilgili olduğunu tahmin ediyorum.

.