Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-11-2012 23:32

Elektrik ve doğalgaza zam yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, vatandaşların Aralık ayında sanayi ve meskende gerek doğalgaz gerek elektriği Kasım ayı fiyatlarından alacağını bildirdi.

Elektrik ve doğalgaza zam yok
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Meclis'te yaptığı açıklamada, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO), Afganistan'ın Sandıklı ve Mezarı Şerif bölgelerinde petrol arama ihalesi aldığını açıkladı.
 
TPAO'nun farklı ülkelerde operasyonları olduğunu anlatan Yıldız, ''Dost ve kardeş ülke Afganistan'da da yaklaşık 215 milyon dolarlık işi Kuveytli, Afganistanlı ve dörtlü oluşturduğumuz konsorsiyumla aldık'' dedi. 
 
Faaliyette üretim-paylaşım modeli de olacağını belirten Yıldız, petrol bulunması halinde TPAO'nun bu petrolden pay alacağını kaydetti. 
 
Yıldız, bir gazetecinin BOTAŞ'ın kamu santrallerine verdiği doğalgaz fiyatına zam yapmasının elektrik fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin sorusu üzerine, bakanlığa bağlı ilgili ve ilişkili bütün kuruluşlar arasında zaman zaman bu tür düzenlemeler yapıldığını ifade etti. Bununla ilgili vatandaşa sirayet edecek herhangi bir husus olmadığını dile getiren Yıldız, ''Vatandaşlarımız Aralık ayı içinde gerek doğalgazı gerek elektriği Kasım fiyatlarından alacak. Sanayici ve mesken kullanıcılarına herhangi bir fiyat değişikliği yok. Onları etkileyecek bir düzenleme yapılmadı Kasım ayında'' diye konuştu. 
 
Taner Yıldız, fiyatları her ay kendi içinde değerlendirdiklerini belirterek, Aralık içinde dünyadaki petrol fiyatlarının, paritelerin ne olacağına ilişkin öngörüleri olmasına rağmen, fiyatlarla ilgili şu anda bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Arz ve talepte herhangi bir değişiklik görünmemesine rağmen, bölgedeki siyasi istikrarsızlığın ham petrol fiyatlarını etkilediğine dikkati çeken Yıldız, fiyat değişikliği olmayacağına dair sözlerinin Aralık ayının sonuna kadarki dönemi kapsadığını ifade etti.