Dünya
Giriş Tarihi : 22-06-2016 11:19

Dünyada 65 milyon kişi evinden oldu

Dünya Mülteciler Günü’nde açıklanan korkunç gerçek yürekleri burktu. Birleşmiş Milletler’in raporuna göre, geçen yıl dünyada 65,3 milyon kişi savaşlar, açlık ve yoksulluk gibi nedenlerden dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldı..

Dünyada 65 milyon kişi evinden oldu

Dünya Mülteciler Günü’nde açıklanan korkunç gerçek yürekleri burktu. Birleşmiş Milletler’in raporuna göre, geçen yıl dünyada 65,3 milyon kişi savaşlar, açlık ve yoksulluk gibi nedenlerden dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Birleşmiş Milletlerin “Dünya Mülteciler Günü” raporuna göre, geçen yıl dünyada 65,3 milyon kişinin savaşlar, açlık ve yoksulluk gibi nedenlerden dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirlendi. Aynı rapora göre bir başka ülkeye sığınmak için başvuranların sayısı her geçen gün artarken, en fazla başvurunun Suriyeli mülteciler tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Ortadoğu’dan gidenler genelde Avrupa’yı tercih ederken, Meksika ve Orta Amerika’da mafya ve uyuşturucu savaşlarından kaçanların ise ABD’ye sığındıkları saptandı. Sığınma talebinde bulunan mültecilerden üç kişiden birinin Suriyeli olduğu belirlenirken, dünyada ki mülteci nüfusunun 2,5 milyonunu ağırlayan Türkiye’nin en fazla mülteciye kapısını açan ülke olduğu tespit edildi. Türkiye’yi Lübnan ve Pakistan’ın takip ettiği belirlendi.
Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre son bir yılda mültecilerle alakalı yazılı basında 80 binden fazla haber çıkarken, Suriyeli mülteciler hakkında da 18 bin 801 haber yayınlandığı belirlendi. Mülteci sorunlarına dikkat çekmek için ilan edilen “Dünya Mülteciler Günü” ile ilgili ise yazılı basına 500’ü aşkın haber yansıdığı tespit edildi.
(İHA)