İstanbul
Giriş Tarihi : 22-10-2012 23:40

Da Vinci Köprüsü Sütlüce'yi Eyüp’e bağlayacak

Başbakan Erdoğan'ın "Haliç'e Boğaz'dan su verme" töreninde ilk kez duyurduğu "Leonardo Da Vinci Köprüsü Projesi" uluslararası bir gönüllü grubu tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir bedel ödemesine gerek kalmadan yani ücretsiz olarak hayata geçirilecek.

Da Vinci Köprüsü Sütlüce'yi Eyüp’e bağlayacak
Da Vinci Köprüsü için uluslararası duyarlılık
Leonardo Da Vinci'nin tasarladığı Haliç Köprüsü Projesi uluslararası bir kültür grubunun çabası ile 21. Yüzyıl teknolojisi ile birleştirilerek İstanbul'a kazandırılacak.
 
Mimar Hakan Kıran'ın Haliç Metro Geçiş Köprüsü Projesi'ne ilişkin  Dünya'nın değişik yerlerindeki uzmanlarla yaptığı Haliç'in tarihi ve kültürel analiz çalışmaları sırasında ortaya çıkan Da Vinci Köprüsü Projesi'ne farklı ülkelerden çok sayıda önemli isim gönüllü katkı verecek.
 
Leonardo Da Vinci'nin yaklaşık 500 yıl önce tasarladığı eser için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı desteği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yönlendirmeleri ile yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan ilk eskizler Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunuldu...
 
Kurulun görüşleri doğrultusunda projeye son şekli verilecek... Norveçli heykeltraş ve ressam Vebjorn Sand, ABD'de yaşayan nükleer fizik profesörü Bülent Ataman, Hint asıllı opera yazarı Daniel Nazareth ve uluslararası ilişkiler uzmanı Melinda Iverson ile birlikte farklı ülkelerden çok sayıda önemli ismin destek verdiği uluslararası gönüllüler grubunun 3 yıldır sürdürdüğü çalışmalar sonucunda projenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için hiçbir maliyet oluşturmadan hayata geçirilebileceği ortaya çıktı.
 
Amatör  gönüllülerin öncülüğünde, ulusal ve uluslararası sponsorların da büyük desteği ve ilgisi sayesinde yapılacak Da Vinci Köprüsü,  220 metre açıklığa sahip, deniz üzerindeki en yüksek noktası yaklaşık 25 metre olan ve 10 metre genişliğinde taş bir yaya köprüsü olarak tasarlanıyor.