Siyaset
Giriş Tarihi : 19-04-2013 12:04

Çözüm sürecine destek artıyo

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, çözüm süreciyle ilgili, "Bu sorunun çözümünün kolay olmadığını kabul ediyoruz. Ama vazgeçmeyeceğiz. Bir sonuca ulaşmak için her şeyi yapacağız" dedi.

Çözüm sürecine destek artıyo
Çavuşoğlu, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde King's College Üniversitesi'nde "AB'nin Karşı Karşıya Olduğu Mevcut Zorluklar ve Türkiye'nin Avrupa'ya Olası Katkısı" başlıklı bir konuşma yaptı.

AB'nin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük zorluğun avro krizi olduğunu belirten Çavuşoğlu, AB'nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara değindi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın AB'nin reforma ihtiyacı olduğu görüşüne değinen Çavuşoğlu, "AB, çeşitliliğin bir tehdit değil bir kazanç olduğunu anlamalı" ifadesini kullandı. Türkiye'nin birliğe üye olmasının, AB'nin reformuna katkıda bulunacağını kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin büyüyen ekonomisi ve genç nüfusuyla AB'ye önemli katkılarının olacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, AB ülkelerinin göçmenlik politikalarının başarılı olduğunun söylenemeyeceğini anlatarak, "AB'nin önemli ülkelerinin entegrasyon politikaları başarısız oldu. Dolayısıyla entegrasyon politikalarını değiştirmeleri gerekiyor ve bunun en iyi yolu gelen göçmenlerin ülkeleriyle işbirliği yapmak" diye konuştu.

Türkiye'nin, AB'nin dış politikasına da yardımcı olacağını bildiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin bölgesinde ve daha geniş coğrafyadaki rolü ile önemine dikkati çekti.

Çavuşoğlu ayrıca, AB'nin günümüzde karşı karşıya olduğu zorluklar arasında ekonomik krizin tetiklediği aşırıcılık ve demokratik kurumlara olan güvensizlik gibi konuları sıraladı.

"Gizli bir plan ya da anlaşma yok"

Etkinliğe katılanların sorularını da yanıtlayan Mevlüt Çavuşoğlu, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:

"Bu kolay bir konu değil, bu Türkiye'nin önündeki en zorlu konu. Ama Başbakanım ve hükümetimiz bu sorunu çözmekte kararlı. İki muhalefet partisinin ne yazık ki destek vermemesine karşın, Erdoğan'ın bu sorunun çözümü için bir şans olduğunu biliyoruz. Bu sorunun çözümünün kolay olmadığını kabul ediyoruz. Ama vazgeçmeyeceğiz. Bir sonuca ulaşmak için her şeyi yapacağız. Bu sefer başarılı olmak zorundayız."

Türk halkının çözüm sürecine verdiği desteğin arttığını bildiren Çavuşoğlu, iki ay önce bu sürece desteğin yaklaşık yüzde 57 olduğunu, şimdi ise yüzde 68'e yükseldiğini belirtti.

Çavuşoğlu, "Çözüm süreciyle ilgili, PKK ya da Öcalan'la gizli bir anlaşma var mı" sorusunu ise "Gizli bir plan ya da anlaşma yok. Pozisyonumuz son derece açık. Teröristler silahları bırakıp, ülkeden ayrılmalılar. Irak, İran ya da Suriye'de yaşayanlar da buna bir son vermeli. Karşılığında bizim verdiğimiz söz, Türkiye'de daha fazla reform, daha fazla hak, ekonomik gelişme ve refah" diyerek yanıtladı.

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara ilişkin bir soru üzerine de Çavuşoğlu, "Türkiye Suriye'den gelen sığınmacılara, muhaliflerden olsun ya da Esed tarafından olsun, ev sahipliği yapmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ayrımcılık yapamayız" ifadesini kullandı.