Yaşam
Giriş Tarihi : 14-01-2013 21:37

Cenaze olayının provakosyona dönüşmemesi gerekir

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ''Cenaze olayının daha büyük bir provokasyona dönüşmemesi gerekir. Bu konuda İçişleri Bakanlığımız ve ilgili birimler gerekli önlemleri alacaklardır'' dedi.

Cenaze olayının provakosyona dönüşmemesi gerekir
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Paris'te öldürülen 3 kişinin cesetlerinin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili olarak, ''Cenaze olayının daha büyük bir provokasyona dönüşmemesi gerekir. Bu konuda İçişleri Bakanlığımız ve ilgili birimler gerekli tedbirleri alacaklardır. Olaya insani açıdan yaklaşmak gerekir'' dedi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının sona ermesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Cenazelerin getirilmesiyle ilgili bir soru üzerine Arınç, cenazelerin doğrudan İstanbul veya Diyarbakır'a getirilip getirilmeyeceğinin netleşmediğini söyledi.
   
''Provokasyonları prim verilmemeli''

    
Arınç, cenazelerin bir düşünceye göre doğrudan Diyarbakır'a geleceği, yapılacak törenin ardından memleketlerinde defnedileceklerini, bir başka düşünceye göre pazartesiye kalabileceği ancak yine Diyarbakır'a, oradan farklı yerlere götürülerek definlerin olacağını belirtti. Arınç, şöyle devam etti:

''Bu cenaze törenini bir şova dönüştürmek isteyen, bir propagandaya dönüştürmek isteyen, bir çatışma ortamına sürüklemek isteyen marjinal gruplar olabilir, suç örgütleri olabilir, farklı bir araya gelmiş gruplar olabilir. Bunlara karşı herkesi uyanık olmaya davet ediyoruz. Bu tür provokasyonlara prim vermemelerini istiyoruz. Aksi takdirde güvenlik güçlerimiz olaya müdahale eder ve bu olayın müsebbiplerini etkisiz hale getirmeye çalışır. Çünkü güvenliğin tehdit edildiği bir noktada güçlerin devreye girmesi önemlidir. Ancak bir cenaze defninin insani bir olay olarak bütün bunlara prim vermeksizin sadece bu amaçla yapılmış olmasını, yapılacak olmasını biz temenni ediyoruz.''