Eğitim
Giriş Tarihi : 24-09-2012 23:31

Cemil Çiçek: Türkiye'de konserve çeşidinden daha fazla terör örgütü çeşidi var

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Üniversiteler, bizim en fazla önem vermemiz gereken, en fazla üzerinde durmamız gereken, sayısıyla, öğretim üyesiyle, bundan da öte kalitesiyle üzerinde durmamız gereken eğitim kurumudur'' dedi.

Cemil Çiçek: Türkiye'de konserve çeşidinden daha fazla terör örgütü çeşidi var
Fatih Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Farabi Salonu'nda düzenlenen akademik yıl açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'de ilköğretimden üniversiteye kadar, 20 milyon öğrencinin bulunduğunu, bunun ülkenin stratejik varlığı ve zenginliği olduğunu söyledi. 

''Petrol biter, altın varsa tükenir, doğalgaz biter ama insan varsa orada çok şey var demektir'' diyen Çiçek, bu potansiyelin iyi değerlendirilmemesi halinde büyük problemlerle karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti.
 
Çiçek, karşılaşılan bir çok sorunun temelinde eğitim yetersizliği olduğunu anlatarak, ''Eğer karşılaştığımız birçok sorun için çözüm aranacaksa en başta yazılması gereken, eğitimdir. Bunun dışında hiçbir sorunun kestirme çözümü yoktur. Bizimki gibi, her sorunu kanun çıkararak çözmeye çalışan bir toplumda, birçok sorunu çözemezsiniz'' diye konuştu.
 
''Yumruk sıkmayı değil el sıkmayı öğrenmemiz gerekir''
   
Türkiye'nin uzun ve acı tecrübeler yaşadığını ifade eden Çiçek, ''Bu olumsuzlukların özünde üniversitelerimiz var. Üniversitelerimizin belki bu konuda bir özeleştiri yapması lazım. Hepimizin, her kurumun yapması lazım'' diye konuştu.

Kendisinin de üniversite döneminde bu tartışmaların içinde olduğunu belirten Çiçek, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, hayatında özel bir yeri olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Sonra Turgut Özal dönemi... Siyasetin yumruk sıkmak değil el sıkmak olduğunu ben o zaman anladım. Eğer bu ülkede, işler çözülecekse, karmaşık işlerin üstesinden gelebileceksek, yumruk sıkmayı değil el sıkmayı öğrenmemiz gerekir. Yani oturup konuşabilmemiz lazım. Konuşacak mesafede olmamız lazım. Birbirimizi anlamamız lazım. Birbirimizi anlayabilirsek başkalarına anlatabiliriz. Bu manada, bu zamana kadar Türkiye epey acı tecrübeler yaşadı ama henüz yeteri kadar bu tecrübelerin ışığında ülkede bir yol haritası takip ettiğimizi söyleyemem. Onun içindir ki bu sorunlar, bugünden yarına hemen çözülecek gibi görünmüyor.''
    
''Konserve çeşidinden daha fazla terör örgütü çeşidi var''
 
Üniversitelerin toplumsal araştırmalar konusunda eksikliği bulunduğunu kaydeden Çiçek, şunları söyledi:
 
''Örneğin; bugün en can yakıcı konu 'terör' olayı. Türkiye terörün her türlüsünü yaşayan dünyadaki bir iki ülkeden birisidir. Sadece etnik, bölücü değil, başka türlü terörle de uğraşıyoruz. Cezaevindeki örgütlerin niteliklerine, yapılarına, hedeflerine, dokümanlarına baktığımızda, konserve çeşidinden daha fazla terör örgütü çeşidi var. Bu kadar çok teröre muhatap olan ülkede, konuşmalarımızı, bu ülkedeki yapılan araştırmalara dayandırmamız lazım.
 
YÖK'te terörle ilgili araştırma sayısı 48. 48 yıldır terörle uğraşan bir ülkede, topu topu 48 araştırma. Bunun önemli bir kısmını da güvenlik birimlerinin yaptığı araştırmalar oluşturuyor. Yani Polis Akademisi'nin, güvenlik güçlerinin acaba ne yapılabilir noktasında yaptığı çalışmalardır. Demek ki, bizde daha doğru dürüst saha araştırması, yeteri kadar yok. Böylesine karmaşık ve can yakıcı olayın, bilimsel temelleri yoksa, bulunacak çözümlerin de derinliği yok demektir. Güvenlik bürokrasisi ise yaptığı araştırmalarda, doğal olarak kendi yönlerinden bakıyorlar olaya. Örneğin; ben hukukçuyum, bir sosyoloğun baktığı gibi bakamam. Eğer araştırmaları güvenlik birimleri yapıyorsa, onların size göstereceği çözümler de büyük ölçüde, daha çok ceza hukuku tedbirleridir. Nitekim öyle olmuştur.''