Yaşam
Giriş Tarihi : 22-02-2013 13:01

Cankurtan Tüneli can kurtaracak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Cankurtan Tüneli'nin bitirilmesi ile Borçka-Hopa arasındaki mesafe 12 kilometre kadar kısalacak. Bunun zaman itibariyle sağladığı kazanım 20-22 dakika dolayında'' dedi.

Cankurtan Tüneli can kurtaracak
Bakan Yazıcı, Artvin'e bağlı Muratlı köyüde yapılması düşünülen sınır kapısının yer alacağı askeri alanda incelemelerde bulundu. Yazıcı, daha sonra yapımı devam eden Cankurtaran Tüneli'ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Tünel ziyaretinin ardından açıklama yapan Yazıcı, Cankurtaran Tüneli'nin yıllardır yapımı hayal edilmiş, söylenmiş, konuşulmuş ama gerçekleştirilememiş olduğunu ifade ederek, şunları belirtti:

''12 Haziran 2011 seçimleri öncesi, bölgede bu tünelin temelini seçim yatırımı olarak göstermelik olarak atıldığı, inşaatın başlamadığına dair bir dedikodu kulaktan kulağa dolaştırılıyordu. Aradan 1.5 yıl geçti, buradayım ve tünelin içinin büyük bir kısmını araçla dolaştık. Müteşebbisi, müteahhiti ile gerçekten gurur duyduğumuz bir proje. Ovit Tüneli hariç en uzun iki tüplü bir tünel. Tüplerden bir tanesi 5 bin 250 metre uzunluğunda, iki tüpün uzunluğu ise 10 bin 500 metre. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Tünel 2014 yılının ilk çeyreğinde veya ilk yarısında bitirilmiş olacak. Bu tünelin bitirilmesi ile Borçka-Hopa arasındaki mesafe 12 kilometre kadar kısalacak. Bunun zaman itibariyle sağladığı kazanım 20-22 dakika dolayında. 20-22 dakika deyip geçmeyin, bu güzergahta seyredecek araçların tükettikleri yakıt, amortisman, harcadıkları zaman hesap edildiğinde Türkiye ekonomisine ve bu yolu kullanacak bütün hareketli insanlara ne kadar büyük bir kazanım sağlayacağı görülecektir.''