İstanbul
Giriş Tarihi : 18-03-2014 14:23

Çanakkale Zaferi’nin 99. yılı ve şehitlerimiz anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. Yıldönümü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği'nde tören düzenlendi.

Çanakkale Zaferi’nin 99. yılı ve şehitlerimiz anıldı

 

 

 

 

Çanakkale Zaferi’nin 99. Yılı ve ''18 Mart Şehitleri Anma Günü'' dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği'nde düzenlenen törende kara, deniz, hava ve polis şehitleri anıldı. Törende İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 23. Motorize Piyade Komutanı Tümgeneral Mehmet Faruk Şengül, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile askeri ve mülki erkan ve şehit yakınları katıldı.

 

Vali Mutlu ve Başkan Kadir Topbaş’ın şehitlik anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Gönül Alpaydın ve diğer kuruluşların şehitlikteki anıta çelenk koymalarıyla başladı. Yapılan konuşmaların ardından anıt özel defterini imzalayan Vali Mutlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada da şunları söyledi;

 

“Bu cennet vatanı bize bırakan, Anadolu topraklarına kan veren, can veren şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz. Bu yurdun nasıl müdafaa edildiğini ve nasıl korunduğunu düşünerek hareket etmemiz gerektiğini daha derin bir şekilde hissetmeliyiz. En büyük zenginliğimiz birlik ve beraberliğimiz, hürriyet ve istiklalimizdir. Bedeli de şehitlerimizin kanıdır, canıdır.”

 

 

 

Şehitlikleri gezerek karanfil bırakan Vali Mutlu ve Başkan Topbaş ile beraberindekiler, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da mezarını ziyaret ederek dua ettiler ve karanfil bıraktılar.