Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-03-2013 02:12

Çanakkale tükettiğinden fazla üreten bir şehir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Biga'da, Çanakkale'de özellikle tükettiğinden daha fazla üreten bir şehirle karşı karşıyayız'' dedi.

Çanakkale tükettiğinden fazla üreten bir şehir
Yıldız, Çanakkale'nin Biga ilçesinde, kent meydanında gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Türkiye büyüyecek ve yeni hedefler koyuyoruz' dediğini anımsatarak, enerji sektörü ve diğer sektörlerin de bunun gerisinde kalamayacağını söyledi.

Yerli ve yenilenebilir kaynaklarla bunu yerine getirmeye çalıştıklarını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Biga'da, Çanakkale'de özellikle tükettiğinden daha fazla üreten bir şehirle karşı karşıyayız. Ve bütün projelerimizde biz Bigalı hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Önümüzü açtılar ve yardımcı oldular. Burada rüzgar santralleri, hidroelektrik santralleri var. Kömür var, doğalgaz var. Bütün kaynaklarımızı bu şehrimizde kullanıyoruz.

İki, üç yıl içerisinde tükettiğinin yaklaşık 4 katına ulaşacak bir üretim merkezi haline geldi. Bu çalışkan insanımızla, bu vefakar insanlarımızla beraber. Bu çalışmalara daha fazla devam edeceğiz. Daha fazla gayret edeceğiz. Bugün burada Türkiye sanayisinin ve enerji sektörünün çok büyük aktörleri var. Çanakkale Seramik gibi, İÇDAŞ gibi yalnızca yöresel değil, bütün Türkiye'ye mal olmuş şirketler var. Ben huzurlarınızda o şirketleri tebrik ediyorum. Bütün Bigalı hemşehrilerimizle, bütün Çanakkaleli hemşehrilerimize katkılardan dolayı tebrik ediyorum.''