Haber
Giriş Tarihi : 23-07-2012 00:06

Çanakkale Şehitliği'nde binlerce kişi iftar yaptı...

AK Parti İstanbul teşkilatı, Çanakkale Şehitliği'nde iftar yaptı.

Çanakkale Şehitliği'nde binlerce kişi iftar yaptı...
Binlerce kişinin katıldığı iftarın mönüsü ise Çanakkale Savaşları'nda askerlerin yediği yemeklere uyun olarak tam buğday çorbası, arpa ekmeği ve sudan oluştu.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

ŞEHİTLİK ABİDESİ'NDE İFTAR

Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ile 23 ilçede "Paylaş ki kardeş olasın" ilkesiyle yola çıkan İstanbul teşkilatı, Çanakkale Şehitlik Abidesi'nde iftar programı düzenledi.

AK PARTİLİLER İLE GAZETECİLER KATILDI

Abidenin önündeki tören alanında kurulan masalara İstanbul ve çevre illerden gelen binlerce kişi yerini aldıktan sonra iftar programı başladı. İftar programına, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdullkadir Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Başkanı Aziz Babuşçu, milletvekilleri ve gazeteciler de katıldı.

TOPBAŞ KONUŞTU

Ezandan önce iftar programına katılanlara konuşan Başkan Topbaş, Çanakkale'yi geçilmez kılan o yüce insanları hayırla yad ederek, "Diliyoruz ki Rabbimiz bizleri de onlarla cennette buluşturur. Onların bu ülkeyi bağımsızlaştırmadaki kahramanlıkları ile bugün de bizler geçmişten aldığımız ilhamla yurdumuzun hak ettiği yere gelmesi için birlikte mücadele ediyoruz." dedi.

BABUŞCU: ŞEHİTLERİN HUZURUNA GELDİK

Daha sonra söz alan Babuşçu ise Çanakkale ruhuna dikkat çekerek, burada her kesimin birlikte verdiği mücadeleyi anlattı. Çanakkale ruhunun örnek alınmasını isteyen Babuşçu, "Burada olmamızın çok özel anlamı var. Biliyorsunuz ki şehitler için ölü diyemeyiz, onlar diridirler. Biz istedik ki Ramazan akşamı mütevazı rızıklarımızı yanımıza alarak Rabbin katında bizlerle asla kıyaslanmayacak şehitlerimizin manevi huzuruna gidelim. İftar edeceğimiz rızık da onların Çanakkale Savaları boyunca en sık yedikleri o mütevazı menü olsun." dedi.

Konuşmaların ardından iftar saatine kadar Kur'an-ı Kerim okundu. Ezanın okunması ile iftar programına katılan vatandalar, 97 yıl önce Mehmetçiğin yediği tam buğday çorbası, arpa ekmeği ve su ile iftarlarını açtı. Vatandalar mütevazı iftarla oruçlarını açarken, sahneye İbrahim Sadri çıktı. İftarın ardından programa katılanlar toplu halde akşam namazı kıldıılar.

http://www.ensonhaber.com/