Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 01-03-2016 14:38   Güncelleme : 01-03-2016 14:38

Bu çocuklarımızın Allah'tan ve bizden başka kimseleri yok

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle mülteci durumuna düşen çocuklar için toplumdaki duyarlılığı güçlendirmek amacıyla düzenlenen ‘Mülteci Çocuklarla Dayanışma’ proğramında konuşanBeyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Onlar bizim çocuklarımız. Dertleri dininceye kadar, dertleriyle dertlenmek, dertlerine derman olmak bize düşüyor. Kıyılara vuran çocuk cesetleri, tel örgülere takılan, bebek elleri insanlığın ayıbı. Dünya o çocuklarımızı yaşatmayı başarabilseydi, bugün bize konser veren çocuklarımız gibi cıvıl cıvıl olacaklardı.” dedi.

Bu çocuklarımızın Allah'tan ve bizden başka kimseleri yok


Beyoğlu Belediyesi ile ASİTANE Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Vakfı işbirliğiyleSuriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle mülteci durumuna düşen çocuklar için toplumdaki duyarlılığı güçlendirmek amacıyla ‘Mülteci Çocuklarla Dayanışma’ programı düzenlendi. ‘Barış ve Kardeşlik İçin Sevgimizi Dokuduk İlmek İlmek’ projesi kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Valisi Vasip Şahin veEşi Şeyma Şahin, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Avukat Harun Muş,Asitane Vakfı Başkanı Hasibe Turan, Kızılay Başkan Vekili Kerem Kınık ile siyaset, iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.
 
BERELER SURİYELİ ÇOCUKLARA VERİLDİ

Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ve Aile Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ördüğü bereler Suriye çocuklara takdim edildi. Beyaz Atkıya İlmek çağrısı ile devam eden program Suriyeli ve Türk çocuklardan oluşan Asitane Çocuk korosu performansıyla katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu video mesajının da katılımcılara izletildiği program, yapılan duanın ve Suriye çocukların teşekkürünün ardından son buldu.
 
TÜRKİYE’NİN VERDİĞİ İNSANLIK DERSİNE TEŞEKKÜR ETTİLER

Programda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,Asitane Vakfı’nın insanımız, ülkemiz ve dünyanın geleceği için önemli işler yaptığını belirterek, “Bu işlerden biri de ‘Sevgimizi dokuduk ilmek ilmek’ projesi. Beyoğlu Belediyesi olarak, bu projenin paydaşı, destekçisi, gönüllüsüyüz. Hazreti Mevlana her kap içindekini sızdırır diyor. Hamdolsun bizim kabımızdan iyilik sızıyor, Bizim kabımızdan kardeşlik sızıyor, bizim kabımızdan merhamet sızıyor. Asitane’ye kampanyaya katılan ve katılacak tüm kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Suriyeli kardeşlerimiz, sizlere binlerce selam, muhabbet ve kardeşlik gönderdiler. Yardımlar bir yana, dünya düzeninin sınıfta kaldığı bir dönemde, Türkiye’nin verdiği insanlık dersine teşekkür ettiler.” ifadelerini kullandı.
 
DERTLERİNE DERMAN OLMAK BİZE DÜŞÜYOR

Başkan Demircan mültecilerin yaşadığı sıkıntılı günlerinden de geçeceğini belirterek, “500 yıl aynı sancağın sakinleri olarak yaşayan bizler, birlikte kuracağımız yeni Dünyada Halep’le İstanbul’un, Gaziantep’le Şam’ın kardeşliğini ebediyete kadar devam ettireceğiz. Onlar bizim çocuklarımız. Dertleri dininceye kadar, dertleriyle dertlenmek, dertlerine derman olmak bize düşüyor. Bilinki bu çocuklarımızın Allah’tan ve bizden başka kimseleri yok. Muhabbet, sevgi, ilgi, yardım kampanyaları bir etkinlikten ibaret değil. Misafirlerimize, tarihimize, kardeşliğimize borcumuz. Kıyılara vuran çocuk cesetleri, tel örgülere takılan, bebek elleri insanlığın ayıbı. Bizi insanlık terazisinde tartmaya çalışan bazıları, bu bebeklerin çektiklerini normal karşılıyor, onlara ölümü hak görüyor. Ve insanlıktan, insan haklarından bahsetmekten utanmıyorlar.” dedi.
 
DÜNYANIN KURTULUŞU BU ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNDE

“Dünya o çocuklarımızı yaşatmayı başarabilseydi,  bugün bize konser veren çocuklarımız gibi cıvıl cıvıl olacaklardı. Burada konser veren çocuklarımız, kamplarda hayata tutunan evlatlarımız, sözde insanlık havarileri dahil bütün dünyaya Türkiye rahlesinde öğrendikleri insanlık dersini hakkıyla vereceklerdir. İyilik görüyorlar, iyilik gösterecekler” diyen Başkan Demircan,“Kendilerine yakışanı yapacaklar, kaplarında olanı sızdıracaklar. Dünyanın kurtuluşu bu çocuklarımızın geleceğinde.Uykuda olan insanlık Kardeşlerimizin yaşadığı karanlığı maalesef farketmiyor. İnsanlığa uyanış diliyor, Karanlığı aydınlatmaya çalışan kardeşlerimi tebrik ediyor, bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum” diye konuştu.

BERE KAMPANYAMIZI BEYAZ KARDEŞLİK ATKISINA DÖNÜŞTÜYORUZ

Asitane Vakfı Başkanı Hasibe Turan ise “Hedefimiz mütevazı bir kampanyaydı oysa bugün dağıttığımız bere sayısı 40 bine ulaştı. Hanımların en samimi ve içten duygularla ellerine aldıkları yumaklar gönüllerin inşa edildiği büyük bir kampanyaya dönüştü. İki TIR yardım malzemelerini Kahramanmaraş’a ulaştırdık. Kardeşlik ve barış için bere kampanyamızı  bugünden itibaren beyaz kardeşlik atkısına dönüştürüyoruz. Sevgimizi ilmek ilmek örmeye devam ediyoruz” dedi.

ÜÇ TIR YARDIM BÖLGEYE ULAŞTIRILDI

‘Barış ve Kardeşlik İçin Sevgimizi Dokuduk İlmek İlmek’ projesi kapsamında bölgeye İstanbul'dan 3 tır yardım ulaştırıldı. Bölgeye giden 3 otobüs dolusu gönüllü yardımlarını dağıttılar. Proje kapsamında örülen bereler Maraş içinde Suriyeli ailelerin kaldığı evler dolaşılarak gönüllüler eliyle dağıtıldı. 6 okuldan 3 bin öğrenciye bere ulaştırıldı. Kahramanmaraş Çadırkentinde de 9 bin çocuğa bere dağıtıldı. Mültecilere berelerle birlikte oyuncaklar, kışlık giyim, ev ihtiyaçları, yatak, halı, çocuk bezi, temizlik malzemeleri, ranzalar ve gönüllülerin yaptığı pasta ve börekler dağıtıldı. Tüm bunların yanı sıra evlerdeki beyaz eşya,soba ihtiyaçları da temin edildi.