Haber
Giriş Tarihi : 28-02-2018 10:39   Güncelleme : 28-02-2018 10:39

Brüksel baskı yaptı, Çekya bıraktı

Prag’da Salih Müslim tiyatrosu yaşandı. Hafta sonu gözaltına alınan ve Türkiye’nin iadesini talep ettiği teröristbaşı, çıkarıldığı mahkemede jet hızıyla salıverildi.

Brüksel baskı yaptı, Çekya bıraktı

 

Çekya’nın başkenti Prag’da yakalanan terör örgütü PKK/PYD’nin eski eş başkanlarından Salih Müslim, dün çıkartıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Çekya’nın skandal karara imza atmasında Avrupa Birliği’nin (AB) bu ülkeye uyguladığı baskının etkili olduğu belirtiliyor. Afrin’de terör örgütlerine karşı Türkiye’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı’nı karalamak ve Batı kamuoyunu yanıltmak amacıyla Avrupa ülkelerinde karış karış gezen teröristbaşı Salih Müslim, konferansa katıldığı Prag’da Türkiye’nin talebi üzerine pazar günü Interpol tarafından yakalanmıştı. Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı terör örgütü PKK/PYD’nin eski eş başkanlarından Müslim, dün hâkim karşına çıkarıldı. Müslim’in yaklaşık 40 dakika süren duruşmanın ardından serbest bırakıldığı duyuruldu. Türkiye, Müslim’in iadesi ve geçici tutuklama kararı için Çekya’ya dosya göndermişti. Dosyada, Müslim hakkında Türkiye’de çıkarılan 3 yakalama kararı yer alıyordu. Avrupa ülkelerinde Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin algı operasyonu yürüten Müslim, daha önce Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Avrupa Basın Kulübü’nde konferansa katılmış, İngiltere ve İsviçre’de parlamentonun misafiri olmuştu.

“ÇEKYA İADE ETMELİYDİ”
Kararını gazetemize değerlendiren bir diplomatik kaynak, Brüksel’in Prag’a baskı yaptığını ve bu baskının sonuç verdiğini belirterek şunları söyledi: Çekya, Salih Müslim’i iyi niyet kaydıyla Türkiye’ye iade etmeliydi. Diğer taraftan uluslararası ceza hukuku da mağdur olan devletin talebine göre teröristlerin iadesini öngörür. Çekya, NATO üyesi ve NATO’nun terörle mücadele ve stratejisi içerisinde de üye ülkelerinin birbirlerine terörle mücadele de destek olması esastır. Brüksel’in PKK/PYD’ye yönelik sempatisi belli. Tabii bir de son dönemde ilişkilerimizin gergin olduğu AB tarafı var. Çekya, AB üyesi ve Brüksel’den Salih Müslim’in serbest bırakılmasına yönelik baskılar geldi. Bu baskılar da maalesef sonuç verdi.”

BİGALI: İLİŞKİLERİMİZ OLUMSUZ ETKİLENİR
Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı ise Müslim’in serbest bırakılması hakkında “Beklemediğimiz bir karardı. İkili ilişkilerimize ters bir karar almıştır Bu kararın temyizi yok. İkili ilişkilere olumsuz yansıyabilir. Müslim, Çekya’dan çıkabilir” dedi.