Boğaziçi Gündem Gazetesi
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 02:36

BlockFi, faiz hesapları üzerinden SEC ve eyaletlerle bir anlaşmada 100 milyon dolar ödeyecek

SEC ve 32 eyalet, kripto finans kuruluşunun, insanların Bitcoin, Ethereum ve daha fazlasına ilgi duymasına izin veren programını düzgün bir şekilde kaydetmediğini iddia etti.

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 14-02-2022 23:08   Güncelleme : 14-02-2022 23:08
BlockFi, faiz hesapları üzerinden SEC ve eyaletlerle bir anlaşmada 100 milyon dolar ödeyecek

Bir kripto finans kurumu olan BlockFi, faiz programıyla ilgili ücretleri (The Block aracılığıyla) ödedikten sonra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (veya SEC) ve 32 ABD eyaletine 100 milyon dolar ceza ödeyecek. Düzenleyiciler, kullanıcıların Bitcoin, Ethereum ve USDT gibi kripto para birimlerinden getiri elde etmelerini sağlayan şirketin BlockFi Faiz Hesaplarının kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu ve BlockFi'nin bir yatırım şirketi olarak düzgün bir şekilde kaydedilmediğini söylüyor.

BlockFi, faiz hesaplarını, hesaba yatırılan kriptodan "yüzde 9,25'e kadar" faiz kazanmanın bir yolu olarak sundu, ancak yüzde aydan aya değişiyordu ve ne kadar yatırdığınıza bağlıydı. SEC'e göre, müşteriler teknik olarak varlıklarını BlockFi'ye ödünç verdikleri için, Faiz Hesabı ürününün bir menkul kıymet olarak kaydedilmesi gerekiyordu. Şirket, SEC'e kaydedileceğini ve büyük ölçüde insanların kripto paralarından faiz kazanmalarına izin verme rolünü büyük ölçüde yerine getireceğini söylediği BlockFi Yield adlı yeni bir ürün yaratmayı planladığını duyurdu. Şirketin CEO'su Zac Prince'in yaptığı açıklamaya göre BlockFi, "BlockFi Verim'in müşterilerin kripto varlıklarından faiz kazanmalarını sağlayacak yeni, SEC kayıtlı kripto faiz getiren bir menkul kıymet olmasını amaçlıyor".

SEC, benzer ürünlere sahip diğer şirketleri uyarıyor

"[BlockFi'nin Faiz Hesapları] gibi menkul kıymetler sunan kripto kredi platformları, bugünkü kararı hemen almalı ve federal menkul kıymetler yasalarına uygun hale gelmelidir," dedi. uyum, Gurbir Grewal.

Düzenleyici, BlockFi ile anlaşmanın “kripto kredi platformları açısından türünün ilk örneği” olduğunu söylese de, bu tür bir ürün için bir kripto şirketiyle ilk kez karşılaşmıyor. Geçen yıl Coinbase, “geleneksel tasarruf hesaplarına yüksek getirili bir alternatif” olarak adlandırdığı Lend programının lansmanını iptal etti. Şirket, SEC'in Lend'in piyasaya sürülmesi durumunda bir menkul kıymet olarak düzenleneceğini iddia ederek yasal işlemle tehdit ettiğini söyledi. O sırada Coinbase, “kripto endüstrisi için düzenleyici netlik” aradığını ve o zamandan beri ABD dışındaki müşterilerin kripto paralarına ilgi duymasını sağlayan benzer bir ürün piyasaya sürdüğünü söyledi.

BlockFi, ABD'de olmayan müşterilerin Pazartesi günkü karardan etkilenmeyeceğini söylüyor. ABD'li müşteriler, faiz hesaplarında sahip oldukları kriptodan faiz kazanmaya devam edecek, ancak daha fazla para yatıramayacak - bu hesaplar, program SEC'e kaydolduktan sonra da BlockFi Getiri hesaplarına dönüştürülecek.

Boğaziçi GündemBoğaziçi Gündem

İçerik Editörü

YORUMLAR
Yükleniyor...