İstanbul
Giriş Tarihi : 18-05-2017 11:37   Güncelleme : 18-05-2017 11:37

Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var

Beyoğlu Belediyesi, 5 ay boyunca sürecek 11 farklı festivalin startını Beyoğlu Gençlik Festivali ile verdi. Taksim Meydanı’nda başlayan festivalin açılış töreninde konuşan Başkan Demircan, “Gençlerimizin kültür sanat, bilim, spor vs. tüm alanlardaki becerilerini, başarılarını Taksim Meydanı’nda göstermekte vazifemiz olmalı diye düşündük ve bu yıl beş ay sürecek etkinliklerimizin startını Gençlik Festivali ile verdik. Gençlerimiz dört gün boyunca burada hünerlerini bütün İstanbullulara gösterecekler.” dedi.

Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var

Beyoğlu Belediyesi, 18 Mayıs’ta başlayıp 5 ay boyunca sürecek 11 farklı festivalin startını Beyoğlu Gençlik Festivali ile verdi. Taksim Meydanı’nda kurulan 5.000 metrekarelik alanda düzenlenen festival renkli görüntülerle başladı. Sivil toplum kuruluşları, yayınevleri, üniversiteler, öğrenci platformları, spor kurumları, geleneksel sanatlar ve el sanatları alanlarında faaliyet gösteren birbirinden farklı katılımcılarla gerçekleştirilen Gençlik Festivalinin açılış törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Ekim ayına kadar birbirinden renkli görüntülere sahne olacak festivaller, şehrin kültür-sanat ve eğlence hayatına renk katacak.

BURASI DÜNYANIN EN ÖNEMLİ VE EN STRATEJİK COĞRAFYASI

Gençlik Festivali’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Türk milleti yüz yıllardır Anadolu coğrafyasında yaşamaya devam ediyor. Burası dünyanın en önemli ve en stratejik coğrafyası. 19 Mayıs 1919 da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türk milleti kendisine oynanan oyunları boşa çıkarmıştır. Tarihi serüven içerisinde her zaman terörle ve bölücülükle mücadele ettik. Çünkü stratejik bir noktada olduğu için her zaman düşmanlar da çok oluyor. Onun için gençlerimiz her zaman dinamik ve uyanık olmalı. Biz gençlerimize inanıyoruz ve güveniyoruz. Bunu 15 Temmuz’da da gördük.” dedi.

GENÇLER HÜNERLERİNİ İSTANBUL’LULARA GÖSTERECEK

Başkan Demircan, “Gençlerimizin kültür sanat, bilim, spor vs. tüm alanlardaki becerilerini, başarılarını böyle Taksim Meydanı’nda göstermekte vazifemiz olmalı diye düşündük ve bu yıl beş ay sürecek etkinliklerimizin startını Gençlik Festivali ile verdik. Beyoğlu başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimiz dört gün boyunca burada hünerlerini bütün İstanbullulara gösterecekler. Ben bu vesileyle tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.” şeklinde konuştu.

GENÇLER EĞLENCEYE DOYACAK

Taksim Meydan’ında kurulan etkinlik alanında 4 gün boyunca gençleri bir araya getirecek festivalde konser, dans, sinema gösterimleri ve söyleşileri, DJ performansları, oyun ve çeşitli spor etkinlikleri bulunuyor. Sanal Gerçeklik (Paraşüt ve Dağ Bisikleti), Mini Golf, Playstation Futbol Turnuvası, XBOX Kinect, Klasik Atari Makinaları, Tırmanma Duvarı, Canlı Langırt, Masa Tenisi Turnuvası, Komik Aynalar, Araba Simulasyonları gibi pek çok farklı oyun ve etkinlikle gençler eğlenceye doyacak.

GÜNDÜZ GENÇLİK FESTİVALİ AKŞAM İSE “AÇIK HAVA SİNEMA GÜNLERİ”

Gündüz saatlerinde Beyoğlu Gençlik Festivaline ev sahipliği yapacak meydan akşam saatlerinde yerini Açık Hava Sinema Günleri’ne bırakıyor ve Türk Sinemasının önde gelen birçok ismini sinema severlerle buluşturuyor. Açık Hava Sinema Günleri kapsamında ise 4 gün boyunca Türk Sinemasının önemli eserleri gösterilecek. Film gösterimlerinin ardından da Yüksel Aksu, Atalay Taşdiken, Murat Şeker ve Rıza Dönmez gibi gösterimi yapılan filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler gerçekleştirilecek. Diğer yandan Açık Hava Sinema Günleri süresince aralarında Osman Sınav, Zihni Göktay, Asuman Dabak, Ferdi Akarnur, Mesut Akusta, Gaffur Uzuner ve Ümit Çırak gibi önemli isimlerle gençler söyleşi yapma imkanı bulacaklar.

5 AY BOYUNCA 11 FARKLI FESTİVAL VE ETKİNLİK TAKSİM MEYDANI’NDA…

Mayıs-Ekim ayları arasında Beyoğlu’nda birbirinden renkli 11 festival gerçekleşiyor. Taksim Meydanı’nda 5.000 m2 alan üzerine kurulan etkinlik alanındaki festival ve etkinlik takvimi şu şekilde:

 • Gençlik Festivali -18-21 Mayıs 2017
 • Açık Hava Film Festivali - 19-22 Mayıs 2017
 • Kültürlerarası Sanat Diyaloğu - 23 Mayıs 2017
 • Gastronomi Festivali - 23-25 Mayıs 2017
 • Ramazan & Yerel Tatlar Festivali - 27 Mayıs-27 Haziran 2017
 • Antika Festivali - 15-31 Ağustos 2017
 • Altın Eller Festivali – 5-17 Eylül 2017
 • Sahaf Festivali - 18 Eylül - 1 Ekim 2017
 • Bilim Şenliği – 5-7 Ekim 2017
 • Tasarım Festivali – 11-16 Ekim 2017
 • Sokak Lezzetleri Festivali 18-22 Ekim 2017