Haber
Giriş Tarihi : 12-02-2016 15:53   Güncelleme : 12-02-2016 15:53

Beyoğlu'nda 5 katlı bina çöktü

Beyoğlu İstiklal Caddesi yanında bulunan Kurabiye Sokak'ta beş katlı iki bloklu bina çöktü. İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan olay yerinde gelerek ilk incelemelerde bulundu. İlk resmi açıklamayı yapan Vali Şahin, “Aldığımız bilgilere göre binada kimse bulunmuyordu” dedi.

Beyoğlu'nda 5 katlı bina çöktü


İstanbul Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi ile Tarlabaşı bulvarını birbirine bağlayan ve Taksim Meydanı’na yakın sokaklardan biri olan Kurabiye Sokak’ta 5 katlı bir bina çöktü. Olayla ilgili ilk resmi açıklamayı yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin “Aldığımız ilk bilgiler binada kimsenin bulunmadığı yönünde” dedi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise “Bereket versin ki arkadaki otoparkçılar binadaki sarsıntıyı hissetmişler ve zamanında hemen etrafı uyarmışlar ve binanın çevresini boşaltmak suretiyle büyük bir facianın olmasına da engel olmuşlar" diye konuştu.

VALİ ŞAHİN: “ÇÖKEN BİNADA KİMSE YOK”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, “İlk aldığımız bilgilere göre şu anda içeride herhangi bir kimse yok. Bina çökmeden önce herkes bina işletmecileri ve komşular tarafından ikaz edilerek dışarı çıkartılmış. İşletme sahibi ve komşulardan aldığım ilk bilgi bu. Ama yine de ekiplerimiz arama ve tarama faaliyetlerini yapacaklar. Enkaz altına bakacaklar. Temennimiz ve ümidimiz enkaz altında kimsenin olmamasıdır. Yaralı ve can kaybı olmadığıdır. Mevcut binalar tecilli binalar. Tarlabaşı’nda kentsel ve kültürel dönüşümün ne kadar gerekli olduğunu bu yapılara bakarak görüyoruz. Ama şu anda arkadaşlarımız detaylı incelemeyi yapacaklar. Daha sonra detaylı bilgi sizlere aktarılacak. Aldığım bilgilere göre Binanın 1 bloğunda 75 metrekare olan kısmı otel olarak diğer blokta ise iki katı lokanta üst katları da depo olarak kullanılmaktaydı. İşletmecinin verdiği bilgiye göre iki tane müşterisi varmış. Biri zaten dışarıdaymış diğeri de odasında dinlenirken kendisi ikaz edilerek dışarı çıkarılmış. Aşağıdaki işletmeler de ikaz edilerek onların da tahliyesi sağlanmış. Aldığımız bilgi içeride hiç kimsenin olmadığıdır.” dedi.

BAŞKAN DEMİRCAN: “SARSINTIYI HİSSEDİP ETRAFI ZAMANINDA UYARMIŞLAR”

Binanın çökmesiyle ilgili olarak olay yerinde bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da “Maalesef Beyoğlu’nda bu eski tarihi yapılar içerisinde mukavemetler azaldığı için zamanla özellikle yağmur sonralarında bunlarla karşılaşıyoruz. Fakat bölgede bu tip işlere çok muhatap olduğumuz için insanlar çok çabuk algılayabiliyor bereket versin ki arkadaki otoparkçılar binadaki sarsıntıyı hissetmişler ve zamanında hemen etrafı uyarmışlar ve binanın çevresini boşaltmak suretiyle büyük bir facianın olmasına da engel olmuşlar. Detaylara daha sonra vakıf olacağız daha kapsamlı açıklamayı daha sonra yapacağız.  Şu an yaralı yok. Son bilgileri daha sonra vereceğiz” ifadelerini kullandı.