Haber
Giriş Tarihi : 07-03-2018 14:00   Güncelleme : 07-03-2018 14:00

BEYOĞLU NİŞANI MİMAR SİNAN GENİM’E VERİLDİ

Beyoğlu Nişanı’nın üçüncüsü Mimar Sinan Genim’e verildi. Sinan Genim’e Beyoğlu Nişanı’nı takdim eden Başkan Demircan, “Dr. Sinan Genim sergilediğimiz bu işlerin yanı sıra fikren, zirken ve kalben her zaman bu şehrin yanında olmuştur. Bu şehre katkısı olan herkese müteşekkiriz.” dedi.

BEYOĞLU NİŞANI MİMAR SİNAN GENİM’E VERİLDİ

 

 

 

Beyoğlu Belediyesi, Çağdaş Türk mimarisinin önemli ve etkin temsilcilerinden Dr. Mimar Sinan Genim’in “Beyoğlu’nda 6 Yapı 6 Öykü” sergisini sanatseverlerle buluşturdu.  Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen serginin açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Mimar Sinan Genim, Ressam Devrim Erbil, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü, STK temsilcileri ve çok sayıda sanatsever katıldı. Başkan Demircan açılışın ardından Mimar Sinan Genim ile birlikte sergiyi gezerek eserleri inceledi.

 

SİNAN GENİM’E “BEYOĞLU NİŞANI VE ÜSTÜN HİZMET BERATI” VERİLDİ

Serginin açılışında Beyoğlu Belediye Meclisinin aldığı karar ile Mimar Sinan Genim’e Türk mimarisine kazandırdığı eserlerden dolayı “Beyoğlu Nişanı ve Üstün Hizmet Beratı” verildi. Genim’e “Beyoğlu Nişanı ve Üstün Hizmet Beratı”nı Başkan Demircan takdim etti. 

          Beyoğlu’nun değerlerine katkıda bulunan kurum ve kişilere sembolik bir teşekkür niteliği taşıyan Beyoğlu Nişanı’nın ilki ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e, ikincisi ise Ünlü Ressam Devrim Erbil’e verilmişti.

 

SİNAN GENİM HER ZAMAN BU ŞEHRİN YANINDA OLMUŞTUR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan serginin açılışında yaptığı konuşmasında, Beyoğlu’nun kültürün ve sanatın merkezi olduğunu belirterek, “Beyoğlu kültürün, sanatın, mimarinin, estetiğin, yani şehir hayatına ilişkin ne varsa hepsinin geçmişte yaşandığı ve gelecekte de yaşayacağı önemli bir toprak parçası. Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin kalbi. Dolayısıyla Beyoğlu bizim kültürümüzün ve medeniyetimizin en önemli merkezlerinden biri ise buraya katkı yapan insanların sayesindedir. Dr. Sinan Genim sergilediğimiz bu işlerin yanı sıra fikren, zirken ve kalben her zaman bu şehrin yanında olmuştur, bizim yanımızda olmuştur ve tecrübelerini paylaşmakta tereddüt etmemiştir. Bu nişanı hak ediyor. Biz de bu nişanı gönülden verdik. Bu şehre katkısı olan herkese müteşekkiriz. İyi ki varlar.” dedi.

 

İŞİNİ YAPAN İNSANLARI BU ŞEKİLDE TEŞVİK ETMEK İYİ BİR ŞEY

Mimar Sinan Genim de Beyoğlu Nişanı’nın takdim edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Beyoğlu Belediyesine ve onun değerli Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a teşekkür ederim. Kendisi alışılmışın dışında işler yapan bir insan. Dileriz ki, ömrünün sonuna kadar farklı şeyler yaparak önce Beyoğlu’nu sonra İstanbul’u ve ülkemizi ilerilere taşımayı Allah ona nasip etsin. Burada yaptıklarımızın, yapılar olsun, kitaplar olsun hepsinin veriye dönüştürdü. Ülkemizde ne yazık ki böyle şeyler ‘ne de olsa işini yapıyor’ diye akla gelmez. İşini yapan insanları bu şekilde teşvik etmek iyi bir şey. Gelecek kuşakların bu işlere daha gönülden sarılmasına vesile olur.” ifadelerini kullandı.

 

‘BEYOĞLU’NDA 6 YAPI 6 ÖYKÜ’

“Beyoğlu’nda 6 Yapı 6 Öykü” sergisi ile M. Sinan Genim’in Beyoğlu yerleşkesine kazandırdığı; Karaköy Fransız Geçidi (1978-1994), Pera Müzesi (2002-2005), İstanbul Araştırmaları Enstitüsü(2004-2005), Okmeydanı Okçular Tekkesi (2005-2012), Galatasaray Üniversitesi Kültür Sanat Merkezi(2005-2011), Narmanlı Han(2014-2017) aşamalarını gözler önüne seriliyor. Sergi 8 Nisan 2018’e kadar ziyaret edilebilecek.

 

AYNI ÇABAYI TÜM YEREL YÖNETİMLERİN GÖSTERMESİ GEREKİYOR

Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler’den sonra Beyoğlu Nişanı alan Ressam Devrim Erbil ise, “Beyoğlu sanatın ve kültürün merkezidir. Bu benim gençlik yıllarından bu yana böyledir. Çünkü burası sadece İstanbul un değil, tüm Türkiye’nin sanat merkezi, sanatın kalbi burada atıyor desek abartmamış oluruz. Bu özel ilçenin başkanı bu ödüllerle sanatçıyı desteklemek, yapılan işi değerli görmek ve çağdaş bir ülkenin seçkin örneklerini vermek gibi güzel bir eylem içerisinde. Beyoğlu Belediyesinin bütün yerel yönetimlere örnek olmasını ve aynı çabayı bütün yerel yönetimlerin de göstermesi gerektiğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.