İstanbul
Giriş Tarihi : 29-05-2017 11:54   Güncelleme : 29-05-2017 11:54

Beyoğlu Artık Tek Tuşla Cebinizde

Ankara’da düzenlenen Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda Smart Beyoğlu Projesini anlatan Başkan Demircan, “Beyoğlu Belediyesi olarak, ‘Smart Beyoğlu ‘ uygulamasını hayata geçirdik. Türkiye’de ilk defa bir belediye sistemindeki tüm işlemleri tek platforma topladı. Smart Beyoğlu uygulaması ile Beyoğlu’ndaki otuz bin binada ve on dokuz bin işyerinde barkod uygulamasına geçtik.” dedi.

Beyoğlu Artık Tek Tuşla Cebinizde

 

Kamu Teknoloji Platformu (KTP) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı Congresium Ankara’da gerçekleştirildi. Yerli ve yabancı 60’ı aşkın konuşmacının yer aldığı konferansta 25’ten fazla oturum düzenlendi. “Şehirler İçin İnovasyon ve Değişim Zamanı” temasının ele alındığı konferansta; akıllı şehirler, şehir planlamadan enerjiye, tarımdan sağlığa, ulaşımdan sosyal inovasyona kadar çok yönlü olarak ele alındı. ‘Şehirler İçin İnnovasyon’ başlığı altında düzenlenen söyleşiye katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,  ‘Nesnelerin İnternet’inden yola çıkılarak hazırlanan ‘Smart Beyoğlu’ projesi hakkında bilgi verdi.

 

GELECEĞİN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI İNNOVASYONA DAYANIYOR

2. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı programı çerçevesinde Kamu Teknoloji Platformu (KTP) Başkanı Erdem Akçil moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kamunun koyduğu kuralları innovasyon çağına uygun hale getirilmesinin önemine dair açıklamalarda bulundu. Demircan;  “Türkiye’de çalışanların yaklaşık yüzde altmışı hizmet sektöründe yer alıyor.  Çağımızın gereklerini yerine getirmek ve insan hayatını kolaylaştırmak adına biz belediyecilere de büyük pay düşüyor.  Bir belediyenin gelecekte vatandaşlarına nasıl hizmet vereceğini kurgulaması gerekli.  Vatandaşların belediyelerden sadece imar alanında değil adalet, güvenlik,  ekonomi, eğitim ve sosyal hayat alanında da beklentileri mevcut.” dedi.

 

‘SMART BEYOĞLU’  UYGULAMASIYLA ÇAĞI YAKALIYORUZ

Demircan; “Günümüzde önemli olan yetkili kurumları otomasyonlarla yönetebilmek. İnternet kullanımında insanlar yüzde 86 oranında cep telefonlarını tercih ediyorlar. Şayet, kamu alanında yapılan işlemler cebe inmezse başarı oranımız yüzde on beşlerde kalır. Buradan yola çıkarak, Beyoğlu Belediyesi olarak, ‘Smart Beyoğlu ‘ uygulamasını hayata geçirdik. Türkiye’de ilk defa bir belediye sistemindeki tüm işlemleri tek platforma topladı.  Smart Beyoğlu uygulaması ile Beyoğlu’ndaki otuz bin binada ve on dokuz bin işyerinde barkod uygulamasına geçtik. Her bir işletmenin bir barkodu var ve aynı zamanda belediye tarafında zabıtanın da bir barkodu var. Belediye zabıtası ellindeki barkodu okutup işlemi yerinde yapabiliyor. Aynı zamanda vatandaş ta yine barkot okutarak temizlik, yeme içme belediye hizmetleri, konaklama ve diğer seçenekleri uygulama üzerinden tıklayarak daha hızlı ve kolay hizmet alıyor. TC. kimlik numarası ile girdiğiniz sistem ile belediye işlemlerini daha interaktif bir hale getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

E-TİCARET HIZ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Cadde perakendeciliğinin yaşatılması için de çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Demircan; ‘İnternetten sipariş yüzde dört yüz artıyor. Bu gelişme ilerleyen zamanda cadde perakendeciliğini öldürecek.  Bunun gerçekleşmemesi için yazar kasaları da e- ticarete uygun hale getirmek için çalışıyoruz. Şehri cazibeli hale getirmek için ticaret insanlarına da akıllı uygulamalar sunmayı hedefliyoruz.’ şeklinde konuştu.