Spor
Giriş Tarihi : 30-12-2013 02:31

Beşiktaş'a 17 Aralık Faturası ağır oldu

Son dönemde döviz kurundaki %10'luk tırmanış, 40.5 milyon Dolar'lık kredi borcu bulunan siyah-beyazlı kulübe yeni bir yük getirdi. Kartal'a çıkan ek fatura 4 milyon Dolar civarında.. TL olarak ise rakam 8.6 milyon

Beşiktaş'a 17 Aralık Faturası ağır oldu
Siyaseti yeniden dizayn etmeye yönelik operasyondan kulüpler olumsuz bir şekilde etkileniyor. Bunların başında da yaşadığı ekonomik krizden yeni yeni çıkan Beşiktaş geliyor. Yıldırım Demirören'in görevde bulunduğu 2010'un Eylül ayında bankalardan alınan 75 milyon Dolar kredinin 30 milyon Dolar'lık kısmını ödeyen siyah-beyazlı kulübe, kurdaki ani dalgalanma sonrası kalan bölüm için 4 milyon Dolar'lık ek bir fatura çıktı.

KREDİNİN SÜRESİ 6 SENE
Konu hakkında görüşlerini aldığımız Beşiktaşlı yönetici Ahmet Ürkmezgil, SABAH'a şöyle konuştu: "Beşiktaş'a sağlanan 75 milyonluk kredi için Yıldırım Demirören döneminde oluşturulan konsorsiyuma DenizBank ve ŞekerBank 30'ar milyon Dolar, Bankpozitif ise 15 milyon Dolar tutarında katılım sağladı. Beşiktaş'ın aldığı kredinin ilk 1 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 6 yıllık vadesi bulunuyor. Bu dolar kredisi 40.5 milyon Dolar seviyesine geriledi."

€ 1.55'TEN, 2.14 TL'YE ÇIKTI
"Ancak 2010 yılının Eylül ayında kredi alındığında Dolar kuru 1.55 TL civarındaydı. Son krize kadar Beşiktaş'ın üzerine binen kur farkından faiz yükü yaklaşık %25 oldu. Dolar kuru 2010'da 1.55'ten başlayarak 2.00'yi buldu ve son 2.14'ü gördü. Son krizle birlikte bizim üzerimize binen yük %10 arttı ve %38 seviyesine ulaştı. Yaklaşık olarak bize getirdiği yük 4 milyon Dolar civarında."

ÜCRETLER EURO ÜZERİNDEN
"Yönetim olarak son dönemde bankalardan ve faktoringlerden kullandığımız kredi Türk lirası üzerinden. Bunun tedbirini aldık. Bütün ülke gibi biz de kur artışından olumsuz etkileniyoruz. Ancak özellikle yabancı futbolculara yapacağımız Euro ödemeler var. Bu da bize ek yük getirecektir. Ancak Dolar-Euro gelirlerimizde var.

Kaynak:Sabah