Siyaset
Giriş Tarihi : 18-09-2012 15:47

Başkanlık sistemi darbelere izin vermez

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Başkanlık sistemine Türkiye'nin geçmesi, Türkiye'nin gücünün, kuvvetinin daha doğru bir şekilde kullanılması ve Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştirmesi açısından son derece önemli bir olaydır'' dedi.

Başkanlık sistemi darbelere izin vermez
Bozdağ, Selçuk Üniversitesi'nin Alaaddin Keykubat Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2012-2013 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, akademik yılın hayırlı uğurlu olmasını diledi.
 
''Konya Selçuk Üniversitesi, sadece Konya'nın markası değil Türkiye'nin en önemli markalarından bir tanesidir'' diyen Bozdağ, kendisinin de Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olduğunu belirterek, böyle bir markayı taşımaktan dolayı iftihar ettiğini söyledi.
 
Başkanlık sistemi
 
Başkanlık sistemi konusuna da değinen Bozdağ, şunları kaydetti:
''Türkiye'de başbakanları kim seçiyor biliyor musunuz- Cumhurbaşkanı seçiyor, millet ya da milletin seçtiği vekiller belirleyemiyor. Biz diyoruz ki, Türkiye bu tartışmalarını bitirmelidir. Bunun yolu çok net söylüyorum sistem değişikliğine gitmektir. Parlamenter sistemle Türkiye'nin yol alması, Türkiye'nin gücünü heba etmesinden başka hiçbir sonuç doğurmuyor. Türkiye yeni bir sisteme geçmelidir. Yeni anayasa yapılıyor. Başkanlık sistemine Türkiye'nin geçmesi, Türkiye'nin gücünün, kuvvetinin daha doğru bir şekilde kullanılması ve Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştirmesi açısından son derece önemli bir olaydır. Neden? Çünkü, başkanlık sistemi her türlü operasyona karşı bir sistemdir. Bu sistemde operasyon yapamazsınız, darbe yapamazsınız. Geçmişte Güneş Motel olayları oldu, vekil transferleriyle bakanlık gibi vaatlerle hükümetler düşürüldü, transferler yapıldı. Bunlara başkanlık sistemi izin vermez. Başkanlık sisteminde siz, sermaye ya da başka güçler bir operasyon yapamaz. Çünkü başkanı sadece halk seçiyor, görev süresi sabit, kimsenin değiştirme güç ve kuvveti yok. Sadece sandıkta halk değiştirebilir. Onun için operasyon yapılması fiilen ve hukuken mümkün değildir.''