Haber
Giriş Tarihi : 20-03-2018 10:47   Güncelleme : 20-03-2018 10:47

BAŞKAN UYSAL: “ARAÇ TAKİP SİSTEMİ İLE İSTANBUL'DA HAFRİYAT KAMYONLARI SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİYORUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 39 ilçe belediyesi, Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığının İstanbul’daki hafriyat kamyonu sorununu çözmek bir araya geldiğini ve bu sorunu çözmek için de “Araç Takip Sistemi”ni (ATS) kurduklarını söyledi.

BAŞKAN UYSAL: “ARAÇ TAKİP SİSTEMİ İLE İSTANBUL'DA HAFRİYAT KAMYONLARI SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİYORUZ”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yurtdışı ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda yolcu eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal daha sonra da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul İl Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu’nun da bulunduğu basın açıklamasında Başkan Uysal, İstanbul’da vatandaşların büyük şikâyetçi olduğu trafikteki hafriyat kamyonları ile ilgili getirdikleri çözümü anlattı.

İstanbul’da yılda yaklaşık 50 Milyon küp hafriyatın çıktığını ve bu hafriyatın da kamyonlarla taşınırken İstanbul trafiğinde ciddi bir yoğunluğa, tehlikeye sebep olduğunu belirten Başkan Uysal, “Hafriyatın bir yerden alınıp dökülmesi gereken yere değil de başka yere dökülmesi bizi ilgilendiriyor. Bu soruna çözüm getiriyoruz” dedi. 

-ATS’ye Kayıtlı Olmayan Kamyon Hafriyat Alamaz-
Büyükşehir Belediyesi ile 39 ilçe belediyesi, Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığının İstanbul’daki hafriyat kamyonu sorununu çözmek bir araya geldiğini ve bu sorunu çözmek için de “Araç Takip Sistemi”ni (ATS) kurduklarını anlatan Başkan Uysal şöyle devam etti: “Hafriyat kamyonlarına takacağımız bir çiple araçları direkt izleyebileceğiz. Daha da önemlisi ATS’ye kayıtlı olmayan hiç bir kamyona ilçe belediyelerimiz hafriyat alma izni vermeyecek. Yine bizim İBB olarak döküm sahalarında bu sisteme dahil olmayan hiçbir araca da döküm yeri göstermiyoruz. Bu sisteme dahil olmayan hiçbir kamyon trafiğe çıkamayacak. Yani hafriyat kamyonlarının tamamı denetim altına alınmış olacak.”

-İki Hafta İçerisinde Sisteme Dahil Olmayanlar Trafikten Men Edilecek-
 ATS sitemi ile hafriyat kamyonlarının taşıdıkları yük miktarını da takip edebileceklerini vurgulayan Başkan Uysal, “Alması gerekenden fazla yük almış kamyonları da görebileceğiz. Bir kamyon güzergâhının dışına çıkmışsa bunu da bileceğiz. Vatandaşlarımız en rahatsız olduğu konu olan bu hafriyat kamyonlarının geçmemesi gereken yerden geçmelerinin de önüne geçmiş olacağız. Araçların hız takibini de bu sistemle yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar 8 bin 40 civarında kamyonun sisteme dahil olduğunu aktaran Başkan Uysal açıklamasını şöyle sürdürdü:  "ATS sisteminin kurulmadığı kamyon sayısının 2 bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların bir kısmı ‘şimdi hafriyat işi yok’ diye gelip dahil olmamış kamyonlar, bir kısmı da sisteme girmek istemeyen kamyonlar. Ay başı itibariyle sisteme dahil olmayanlara jandarmamız, emniyetimiz, bunları kendi bölgelerinde trafikte men etmek için cezai işlem başlatmış olacaklar. Dolayısıyla İstanbul'da medyanın sürekli gündeme getirdiği ‘hafriyat kamyonu terörü’ meselesini çözmüş olacağız." 

-Online Sistemle Kontrol Edilecek-
SORU:

‘ATS takılan kamyonların nasıl ve nereden izlenebileceği’ yönündeki soruya da Başkan Uysal şu cevabı verdi: “Araçlara taktığımız bu sistemle araçların takibini her yerden yapmak mümkün olacak. Bu takip sistemi çalışmaya başladıktan sonra emniyetimiz takip edebilecek. Ayrıca mobil olarak kamyonları takip etmek mümkün. Yanından geçen kamyonun ATS’ye kayıtlı olup olmadığını da görebilecek. Dolayısıyla ceza yazma tamamen merkezi olacak. Emniyet Müdürlüğümüzde ve Belediyemizin İSTAÇ Müdürlüğünde bunu takip edeceğiz.”

SORU:
Hafriyatların ormanlık alanlara ve sulak alanlara dökülmesi
 konusuna da değinen İBB Başkanı Mevlüt Uysal sözlerini şöyle tamamladı: "Belediye olarak özellikle baraj havzalarımıza, ıssız bölgelere, vatandaşların olmadığı -hatta özel mülk olan- yerlere hafriyat döküp kaçma hadiseleri oluyor. Malumunuz genellikle gece saatlerinde yapıldığı için çok ciddi problemler yaşanıyor. Bu sistemle takip birebir hafriyatın yüklendiği alandan başlıyor. Hafriyat kamyona yükledikten sonra sokakta, trafikte, kamyon kovalamak yerine artık sistemimiz direk hafriyatın alındığı noktadan başlıyor. 39 ilçemizde inşaat ruhsatı verilirken hafriyat kaldırma ruhsatı da verilecek. Bu ruhsat verilirken ATS’ye kayıtlı olanlara verilecek. Bu konuda artık emniyetimiz ve jandarmamızın işi kolaylamış olacak.”

VALİ ŞAHİN: “İBB’NİN ÇOK YARDIMLARI OLDU”
Hafriyat kamyonlarına cihaz takma konusunda İBB’nin çok büyük yardımları olduğunu  aktaran İstanbul Valisi Vasip Şahin, “2 Nisan Pazartesi'ye kadar bu sisteme kayıt olmayan  kamyonların kayıt olmasını bekliyoruz. 2 Nisan'dan sonra yine trafikten men de dahil bütün cezai müeyyideler daha ağırlıklı ve tavizsiz bir şekilde uygulanacaktır" dedi.

İstanbul'un hem nüfus artışı olarak hem de fiziki mekan olarak sürekli büyüdüğünü ve önemli altyapı yatırımlarının yapıldığı bir kent olduğunu vurgulayan Vali Şahin, "Bütün bunlar birtakım araç, gereçle ve birtakım ihtiyacımız olan teknolojik imkanlarla ancak yerine getirebiliyor. Araç, gereç olarak bunlardan biri de kamyonlardır. Hafriyatın nakledilmesi yahut inşaat malzemesinin inşaat alanına nakledilmesi noktasında önemli ihtiyaçlar giderirler. Ama bunun bir düzen içerisinde öncelikle can güvenliği, sonra mal güvenliğinin de sağlandığı bir şekilde ve kurallar dahilinde yapılması lazım. Zaman zaman maalesef olumsuz örneklerle karşılıyoruz. Birtakım ilçelerimizde zaman zaman hatta can kaybına varan trafik kazalarıyla karşılaşıyoruz. Bunları incelediğimizde genellikle trafik kurallarına yahut hafriyat şartlarına uyulmadığı gibi bir sonuçla karşılaşıyoruz. Bunun üzerine hem belediyemiz hem ilgili birimlerimiz olarak bir araya geldik ve bu konuda ortak ve ciddi bir çaba sarf etmeye karar verdik. Belediyemizin kurduğu Araç Takip Sistemi sayesinde inşallah bizim denetimlerimiz de çok daha etkili olacaktır. 2017'yle ilgili olarak şu kadar bilgi vereyim; yaklaşık 110 bin hafriyat kamyonu arkadaşlarımız tarafından denetlendi ve bunları kural ihlal edenlere 13 milyon civarında ceza yazıldı 2017 yılı içeresinde. Yine burada yaklaşık 600 araç trafikten men edildi" diye konuştu.