İstanbul
Giriş Tarihi : 26-06-2013 15:43

Başkan Topbaş esnaf ve sanatkarlarla buluştu

İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği üyeleriyle bir araya gelen Başkan Kadir Topbaş, yaşanan olaylar nedeniyle sıkıntıya düşen esnafın mağduriyetini gidermek için çalışma yaptıklarını söyledi.

Başkan Topbaş esnaf ve sanatkarlarla buluştu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği üyeleriyle Haliç Kongre Merkezi'nde bir araya geldi. Toplantı arasında basın toplantısı düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve 140 civarında oda temsilcisinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişiyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

“İstanbul'da yaşanan ve Gezi olayları diye bilenen ve esnafı mağdur eden gelişmeleri değerlendirmek, esnafın mağduriyetini gidermek adına bir çalışma yapıyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, iki gün öncede turizm sektörü temsilcileriyle bir toplantı yaptıklarını hatırlattı. Bugün İstanbul Ticaret Odası Başkan ve yöneticileriyle de bir toplantı yapacaklarını aktaran Kadir Topbaş, “Hepinizin bildiği gibi, Türkiye'nin güçlenen ekonomisine adeta nazar değdiğini söyleyebileceğimiz bir takım manipülasyonlar yapıldı. Burada samimi duygularla adım atanların, çevreci anlayışla yürüyenlerin arkasına halkı takarak ideolojilerini harekete geçirmeye çalışanların oyunu ortaya çıktı, bozuldu” dedi.

Gezi Parkı’nın yanlış imajı çalışmalarla silindi

Olaylara sağduyuyla yaklaşan İstanbullulara teşekkür eden Başkan Topbaş, eylemleri sürdürmek isteyen bir grubun hala varlığından bahsederek, “Gezi Parkı çevresinde bir düzenleme çalışması yaptık. O imajı, yanlışı silmek, halkı ve İstanbul'a gelenleri rahatlıkla kullanabilecekleri bir park haline getirmek için geceli, gündüzlü çalıştık ve devam ediyoruz. Trafiği yer altına alma çalışmamız da devam ediyor. Birçok insan AVM inşaatına başladık zannettiler. Hiç alakası yok. Bir trafik çalışmasıydı. Bunu biliyorlardı. Bu eylemi ortaya koymak için adımlarını attılar. Bunu da devamlı yürüttüler” diye konuştu.

“Eylemlerin sandığa gücü yetmeyenlerin işi olduğunu” vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Muhalefetin olmadığı bir Türkiye'de yaşıyoruz. Ana muhalefet partisi lideri 90 kuşağının eylemlerini konuşuyor. Kendisi bir şey yapamadığı için gençlerin eylemlerinden kendisine bir pay çıkarmaya çalışıyor. Milletimizin gözü önünde cereyan eden bu olayları çok fazla uzatmaya gerek yok. Yaralarımızı bir an önce sarıp, piyasaları düzeltmek zorundayız. Taksici esnafı mağdur. Otelciler endişeli. Türkiye ve İstanbul’un büyük bir aileyiz” şeklinde konuştu.

Esnafın zararı büyük…

İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz da toplantının güzel geçtiğini ifade ederek, Gezi Parkı olaylarında en fazla zararın esnafta olduğunu belirtti. İlk başlarda kendilerin de çevrecilere destek verdiğini söyleyen Yılmaz, “İlk zarara biz uğradık. Bizim dükkanlarımız kırmaya, talan etmeye başladılar. Geldik başkanımızla görüştük. AVM yok. Zaten alışveriş merkezinin şehrin merkezine yapılmasına karşıyız. Bu bakımdan bizde o aldatılmaya herhalde uğradık. Eylemlerin yapıldığı yere yakın olan 5 bin civarında esnafımız var. 1242 tanesi zarar gördü. Zararımız 40-60 milyon arasında. 1233 sayılı terör yasasında, terörden mağdur olanlara devlet yardım eder deniyor. Beyoğlu Kaymakamlığı bir çalışma yapıyor. Ama 21 gün, o acı günlerdeki reçete, ürünlerini üretemeyip yada ürettikten sonra satamayanlar var. Fotoğraflarla tespit edemiyoruz” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a destek vermeye geldiklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti; “Hiç bir yanlış olayın içerisinde olmadık. Bu ülkede bir kez kontak kapattık. O zamanda genel başkanımız Adalet Partisi genel başkan yardımcısıydı. Hiç bir eyleme katılmadık. Katılmayı da tasvip etmiyoruz. Kendi yağımızda kavruluyoruz. Buradan vatandaşımıza da sesleniyorum. Artık bu ayıp kaçan olayların bitmesini ve hep beraber birlik, kardeşlik içerisinde Türkiye'de beraber yaşamayı diliyorum. Ümit ediyorum ki bunlar bitecek. İstanbul'da son yıllarda çok güzel işler yapıldı. Şimdi Güneydoğu'ya gidiyorum. İstanbul nasıl diyorlar. Artık bu eylemlerin bitmesi lazım. Esnaftan da sizlerin kanalıyla sakin olmalarını istiyorum.”

Trafik mağduriyetini gidermek için Taksim’de çalışmalar hızlandı

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını da cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim yayalaştırma çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, “İş makinelerini yanması nedeniyle ciddi bir kayıp oldu. Vatandaşın trafik mağduriyetini gidermek için çalışmaları hızlandırdık” dedi.

Kadir Topbaş, düzenlemesi biten Gezi Parkı'nın ne zaman açılacağı sorusuna ise, “Dün Valimizle görüştüm. Görüşmemiz esnasında yayaya ve halka açılması noktasında son çalışmalar bittiğinde park açılacaktır. Eylemci mekanlar olmak yerine halkımızın gezdiği, buluştuğu, beraber olduğu bir mekan olmasını arzu ediyoruz” cevabını verdi.

Gezi Parkının Maçka Parkıyla birleşip birleşmeyeceği sorusuna, “Onunla ilgili bir çalışmamız var. Görüşmelerimiz devam ediyor” diyen Başkan Topbaş, eylemlerin ekonomik boyutunun sorulmasıyla ilgili soruya da şu cevabı verdi;

“Araçların yakılması da kattığımızda ciddi bir zarar ortaya çıkıyor. Günlük hareketlilikleri saymıyoruz. Eylemlerden dolayı olan zarar, esnafımızın da zararıyla birlikte 100 milyonu aşmaktadır. Günü birlik kazanan küçük esnafın mağduriyetini hesaplamak mümkün değil. Bundan dolayı eylemciler halkı arkalarına alamadılar. Zaten halkı arkalarına almaları da mümkün değil. Kendi başlarına, ideolojileriyle baş başa kaldılar.