Haber
Giriş Tarihi : 17-09-2012 02:36

Başkan Topbaş: “Eğitimin ilk haftasında 3 bin 359 arkadaşımız görev yapacak”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pazartesi başlayacak 2012– 2013 Eğitim ve Öğretim Yılının ilk gününde alınan tedbirlerle ilgili olarak Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda basın mensuplarına bilgi verdi.

Başkan Topbaş: “Eğitimin ilk haftasında 3 bin 359 arkadaşımız görev yapacak”
Basın toplantısında, Pazartesi günü toplu ulaşım araçlarının ilk gün saat 06.00 - 13.00 arasında ücretsiz olacağını ifade eden Başkan Topbaş, okul servislerinin ‘İspark’ otoparklarına bir gün ücret ödemeyeceklerini ve servislerin otobüs yolunu kullanabileceklerini kaydetti. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Her yıl olduğu gibi İstanbullulardan bireysel araç kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istirham ediyoruz. İstanbulluların bu hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak ve diğer kurumlar da bir takım önlemler alıyoruz. Özellikle toplu taşıma araçlarının daha da arttırılması, görev yapacak insanların devrede olması itibariyle. Özellikle Pazartesi günü 06.00 ile 13.00 saatleri arası toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. Pazartesi ve Salı günleri de okul çevrelerindeki açık otoparklar, sokak otoparkları, katlı açık otoparkların da ikişer saatlik ücretsiz uygulaması yapılacak. Otobüs tercihli yolları gibi alanları öğrenci servisleri kullanabilecek.”

Jandarmanın ve zabıta memurlarının da trafik akışıyla ilgili görev yapacaklarını belirterek Başkan Topbaş, “Trafik akışını sağlamak için bin 559 polisimiz, bin 800 civarında jandarmamız ve bin civarında zabıtamız yani toplamda 3 bin 359 insanımız bu eğitim haftası itibariyle görev yapacaklar. Pazartesi sabah saat 06.00’dan itibaren başlamak üzere ilgili birim ve kurumlardaki arkadaşlarımız AKOM’da olacaklar ve çalışmalarını yürütecekler” dedi.

Öğrenci biletlerine yapılan zamın geri alınmasına da değinen Başkan Topbaş, “Bir takım tepkiler aldık diye geri çekmedik. Geçmişte Büyükşehir Belediyesi olarak biz burslar verdik, CHP tarafından bu burslar yargıya götürüldü ve iptal ettirildi. Bizde öğrencilerin zammını geri alırsak bir noktada bütün öğrencilere burs vermiş oluruz diye düşündük. Bu yıl zammı geri almakla aylık 2 milyon 250 bin lira, yıllık 27 milyon lira öğrenciye destek vermiş oluyoruz. Bu küçük bir rakam değil. Bir anlamda tüm öğrencilere böylece burs anlamlı destek vermiş olduğumuz düşünüyorum” dedi.
Test aşamasında olan ve İstanbullular tarafından beğenilen “Toplu Taşıma Yolu" (Bus Line) ile ilgili olarakta açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, “Bu sayede otobüs kullanımının yüzde 11 gibi bir artış gösterdi” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “UKOME’den yeni 5 hat için daha karar çıkarak çalışmalar sürdürülecek. Adım adım bunu yaygınlaştıracağız ve İstanbul’da toplu tayıma araçlarının kullanma keyfini yaşatacak tarzda düzenlemeler yapıyoruz.”
Öğrenci servislerinin taşıma ücretlerine yapılan zamla ilgili olarak ise Başkan Topbaş şu açıklamayı yaptı: “UKOME’nin aldığı bir kararla öğrenci servislerine 5 lira 10 lira civarı kilometreye göre değişen tarzda bir zam yapıldı. Bu büyük ölçekte zam değil. Kendine göre bir düzenleme yapıldı.”

Bir gazetecinin “Sarıyer Belediyesi tarafından ortaya atılan ‘Kültür merkezinin ve nikah salonunun Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldığı’ iddialarını hatırlatılması üzerine de Başkan Kadir Topbaş şu yanıtı verdi: “Hayır orda bir yanlış var. Daha önce Sarıyer Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında bir mutabakat var. Darüşafaka İstasyonu’nun bulunduğu yerde Sarıyer Belediyesi’nin olan arazi istasyon alanına katılırken kendi talepleri üzere bir nikah salonu ve kültür merkezi yapılması gibi bir prensipte anlaşma var. Sarıyer Belediye Başkanı biraz acele etti. Belki gecikmiş olabilir ama genel sekreterimizin geçirdiği kaza nedeniyle bir aksamaya girdi. Biz burada karşılıklı bir mutabakat varsa gereği yapılacak. Diğer taraftan bazı ilçe belediyeleri ‘CHP’li olduğumuz için planlarımız önemsenmiyor, geçmiyor’ diyenlere de bunun farklı değerlendirme yapıldığını düşünüyorum. Kaldı ki Maltepe Belediye Başkanı planları geçti diye ayrıca bize teşekkür etti. Burası da CHP’li bir belediyedir. Eksiklerini gidersinler, eksikliklerini gidererek bizim birimlerimizle koordineli çalışırlarsa, siyaset yapmazlarsa çok daha rahat bir hizmeti birlikte veririz.”