İstanbul
Giriş Tarihi : 25-06-2013 04:20

Başkan Demircan, Beyoğlu esnafının sorunlarını dinledi

Gezi Parkı olayları dolayısıyla olumsuz etkilenen esnafla Martı Otel’de bir toplantı yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Yaşanan olaylar en çok Beyoğlu’nu vurdu. Beyoğlu benim ailem ve ailemin için dağıldı. Esnafın işleri yüzde 80 düştü, işçi çıkarmalar başladı. Bunu düzeltmemiz lazım” diye konuştu.

Başkan Demircan, Beyoğlu esnafının sorunlarını dinledi
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Beyoğlu esnafıyla biraraya geldi, sorunlarını dinledi.

Talimhane'deki Martı Otel'de gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Talimhane Otelciler Birliği Başkanı Dursun Özbek, Beyoğlu Güzelleştirme Derneği Başkanı Nizam Hışım ve Beyoğlu’nda faaliyet gösteren yaklaşık 500 esnaf ve işadamı katıldı.

Demircan, “Süratle normale dönmemiz lazım”

Turizm, kültür ve sanat ağırlıklı bir ekonomiye sahip olan Beyoğlu’nda gündelik yaşamın çok önemli olduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gezi Parkı olayları yüzünden yaklaşık 20 gün boyuncu Beyoğlu ekonomisinin durduğunu söyledi. Yaşanan gelişmelerin dış basında da yer almasının ardından rezervasyon iptallerinin de yaşandığını belirten Demircan, “Yaşanan olaylar en çok Beyoğlu’nu vurdu. Beyoğlu benim ailem ve ailemin için dağıldı. Esnafın işleri yüzde 80 düştü, işçi çıkarmalar başladı. Bunu düzeltmemiz lazım. Sizlerin sorunlarını dinlemek, çözüm önerilerinizi almak için toplandık. Çünkü artık süratle normale dönmemiz gerekiyor. Zihinlerde oluşan olumsuz algıyı kırmak için ortak bir zeminde çalışmalıyız” dedi.

Esnaf sıkıntılarını anlattı, önerilerde bulundu

Toplantıda söz alan esnaflar, Beyoğlu’nda yaşanan olayların işlerine olumsuz yansıdığını belirterek, normalleşme algısının oluşması için hep birlikte çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Taksim Meydanı’nda süren yayalaştırma projesinin biran önce bitmesi, inşaat alanına tanıtıcı panolar yapılması, festival ve konserler düzenlenmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliğine gidilerek yeni tanıtımların yapılması ve esnaf yürüyüşü yapılması gibi öneriler tartışıldı.

Bundan sonra ileriye bakmalıyız

Yapılan toplantının çok önemli olduğunu belirten İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, “Beyoğlu, İstanbul turizmi içinde çok önemli bir yer tutuyor. Yaşanan olayları yabancı basın çok doğrubilgilerle aktarmadı. İstanbul’da aslında ne olduğunu, neler yapıldığını anlatamadık. Beyoğlu’nda normalleşmenin olduğunu gösterecek etkinlikler planlamalıyız” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Talimhane Otelciler Birliği Başkanı Dursun Özbek de olayların herkesin gözünün önünde cereyan ettiğini belirterek, bundan sonra yapılması gerekenin ileriye bakmak olduğunu anlattı.

Mesafe kazanılması için ileriye dönük projeler yapılması gerektiğini aktaran Özbek, "Ortaya çıkan bu imajı yurt içinde ve dışında nasıl sileriz? Talimhane ve Beyoğlu nasıl eski imajına geri döner? Bunun için hep birlikte çalışacağız " dedi. Özbek, sadece maddi kayıp yaşamadıklarına dikkati çekerek, prestij kaybına vurgu yaptı. Talimhane'deki otellerin olaylar nedeniyle kayıplar yaşadığını anlatan Özbek, "Şu anda Talimhane'de doluluk oranı yüzde 30-35'lerde. Haziran ayındaki doluluğumuz normalde yüzde 90-95'lerde iken, kongrelerin iptaliyle bu ortalama düştü" diye konuştu.