Yaşam
Giriş Tarihi : 03-12-2012 15:30

Başbakan'dan Dünya Engelliler Günü mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başbakan'dan Dünya Engelliler Günü mesajı
Başbakan Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Dünya Engelliler Günü, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının aşılabilmesi, hayat standartlarının yükseltilmesi, topluma kazandırılması hususlarındaki girişimlerin güçlendirilmesi, bu alandaki toplumsal hassasiyet ve bilincin yükseltilmesi için önemli bir fırsattır.

Ne yazık ki, engelli vatandaşlarımız, geçtiğimiz on yıllar boyunca göz ardı edilmiş, ihmale uğramış; engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözüme kavuşturma yönünde hiçbir ciddi ve kalıcı adım atılmamıştır.

Bizler, hükümet olarak, bu gerçekten hareketle, toplumun bütün kesimlerini eşit ve adil kucaklama gayretiyle, engelli vatandaşlarımıza da sahip çıktık, bu kardeşlerimizin sorunlarına çözüm üretmeyi en temel, en acil görevlerimiz arasında saydık.

Engelli vatandaşlarımızın eğitim-öğretim şartlarını iyileştirerek, istihdamlarını kolaylaştırarak, onları topluma kazandırmanın gayreti içinde olduk.

2005 yılında, tarihi önemde bir adım atarak, Özürlüler Yasası’nı çıkardık.

Buna ilaveten tüm imkanlarımızı seferber ederek, bir dizi sosyal proje gerçekleştirdik, sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek, toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olduk.

Engelli vatandaşlarımız, hükümetimizin yaptığı çalışmalar neticesinde, artık kendilerine özgüven duyuyor, hayatın her alanında 'ben de varım' diyebiliyorlar.

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, tüm vatandaşlarımızı, daha bilinçli, daha duyarlı, daha sorumlu bir anlayışla engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye davet ediyorum.

Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nün hayırlara vesile olmasını diliyor, dünyadaki tüm engellilerin daha sorunsuz ve huzurlu bir hayata sahip olmalarını temenni ediyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum."