İstanbul
Giriş Tarihi : 18-04-2015 10:58

BARIŞ EKMEĞİ ESENLERDE PİŞİRİLİYOR

Çanakkale Savaşında devletleri farklı, tarihleri ortak 13 Ülkenin çocukları Esenlerden barış mesajları yollayacaklar.

BARIŞ EKMEĞİ ESENLERDE PİŞİRİLİYOR
Esenlerde düzenlenecek Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde, bu yıl Çanakkale’de omuz omuza mücadele eden kahramanların torunları bir araya geliyor. Devletleri farklı, tarihleri ortak olan 13 ülkenin çocukları, Esenler'den dünyanın dört bir köşesine barış mesajları yollayacak.
 
Esenler Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha anlamlı kılmak için her yıl düzenlenen, “Savaşın Çocukları”, “Bizim Eller”, “Hamurumuzda Barış ve Kardeşlik Var”, “Arap Baharı’nın Barış Elçileri” ve “Bi’ Dünya Çocuk Esenler’de” konseptleriyle düzenlenen, bu sene "Uluslararası Barış Ekmeği Festivali" adı altında Çanakkale’de omuz omuza mücadele eden kahramanların torunlarını misafir ediyor.
 
ESENLER’DE BARIŞ EKMEĞİ PİŞİRİLECEK
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı münasebetiyle “Çanakkale Şehitleri’nin Torunlarıyla Barış Ekmeği’ni Esenler’de Pişiriyoruz” sloganıyla gerçekleştirilecek festivale, Lübnan, Bosna, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Ürdün, Filistin, Suriye ve Libya’dan yaklaşık 100 çocuk katılacak.
 
Çanakkale kahramanlarının torunları, kendi ülkelerinden getirdikleri unlarla, dünyanın barışa doyması için Esenler Dörtyol Meydanı'nda 22 Nisan 2015 Çarşamba günü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da katılacağı bir programla "Barış Ekmeği" pişirecekler. Çocuklar, pişirdikleri ekmeği bir mektupla beraber dünya liderlerine gönderecekler.
 
DEDELERİNİ ZİYARET EDECEKLER
18-25 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Çanakkale’de şehit dedelerini ziyaret edecek çocuklar, Boğaziçi, Miniatürk, Panorama 1453 ve Akvaryum gibi İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarını da gezecekler. Barış elçisi çocuklar, festival boyunca, “Barış” temalı birçok etkinliğe katılarak tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajları verecekler.
TRT, İHE ve İHH'nın resmi sponsor olduğu festival, 8 gün sürecek. Esenler’e gelecek yüzlerce çocuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına da ayrı bir renk katacak.