İstanbul
Giriş Tarihi : 26-10-2014 19:32

Barınaklara kolay erişebilmek önemli

Kağıthane'de yaşayan sokak hayvanları için Kağıthane belediyesinin yenilediği geçici bakımevi, yenilenen yüzüyle çok daha fazla hayvana hizmet verecek.

Barınaklara kolay erişebilmek önemli
Kağıthane Belediyesi geçici hayvan bakımevini yeniledi. Sahipsiz yaralı hayvanlara ilk müdahalenin gerçekleştirildiği, kısırlaştırma ve aşılamanın yapıldığı geçici bakımevi, yenilenen yüzüyle çok daha fazla hayvana hizmet verecek.
 
Çok sayıda hayvan severin katılımıyla gerçekleşen açılış programına Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve eşi Fatma Kılıç’ın yanı sıra, Kağıthane Kaymakamı Ahmed Akın Varıcıer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Çınar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Birinci Bölge Müdürlüğü İstanbul Şube Müdürü Nevzat Alğan, HAYTAP Genel Başkanı Nesrin Çıtırık, HAYTAP Onur Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mirat Gürol, belediye başkan yardımcıları, müdürler ve çok sayıda hayvan sever katıldı.

Barınaklara kolay erişebilmek önemli
 
Hayvan barınaklarına insanların kolay erişebilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı (HAYTAP) Nesrin Çıtırık, “Bugün çok mutluyuz. Şehrin merkezinde böyle bir yerin açılmasından dolayı çok mutluyuz. Hayvanlar için şehir merkezinden uzak 10 hektarlık bir alan verileceğine şehir merkezinin içinde küçücük bir alan verilmesi daha güzel. Bu bizim için çok önemli” dedi. Başkan Kılıç’ın hayvanlara karşı duyarlılığına dikkat çeken Çıtırık, “Kağıthane’deki hayvan severler çok şanslılar. Çünkü onların rahatlıkla kolay ulaşabildikleri ve hayvanlar için mücadele eden bir başkanları var.” dedi.
 
Hayvanların sürekli zulüm altında yaşadığını vurgulayan Çıtırık, “Burası sadece Geçici hayvan merkezi değil, Sefkat ve Sevgi Merkezidir. Unutmayalım lütfen. Hayvanların ömrü çok kısa. Küçücük bedenleriyle bu koskoca dünyaya sığdırılamazlar. Bu yüzden onlara karşı büyük bir sorumluluğumuz var” dedi.

Çocuklara hayvan ve çevre sevgisini kazandırmak için çalışıyoruz
 
Kağıthane’nin hayvanlara dost bir belediye olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Başkan Kılıç, Çevreyi gelecek kuşakların bizlere emaneti diyerek hep hareket ettik. Bunun sonucunda da özellikle hayvanlarla düzgün irtibat kurmayan ve onları rahatsız eden çocuklarımızı görünce çevre ve hayvanlarla ilgili çeşitli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar sonunda çocuklarımızın çevreyle ve hayvanlarla daha sevgiyle iletişim kuracaklarına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
 
İnsan olmanın kıymetini bilmemiz gerektiğini belirten Kağıthane Kaymakamı Ahmed Akın Varıcıer, “Hayvanlara merhamet ederek, onlara daha fazla yaşam ortamı sağlayarak insan olduğumuzun farkını göstereceğiz. Ben buradan belediye başkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Kendisi herkese eşit mesafe olan bir belediye başkanımız. Bugün burada bir bina açmıyoruz. Burada yaşayan, bize ihtiyacı olan canlıların olduğu, içinde sevgi ve merhamet olan bir yeri açıyoruz. Kağıthane üzerine düşeni yapmıştır ama daha yapacağı çok şey vardır. Bu işe katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Kağıthane’deki gönüllü hayvan severlere plaketlerin takdiminin ardından belediye binasının arkasında yenilenerek hizmet vermeye devam edecek olan ‘Geçici Hayvan Bakımevi’nin açılış kurdelesi kesildi. 3 veteriner hekimin ve 10 personelin görev yaptığı bakımevinde; veteriner odaları, ameliyathane, muayene odası, karantina, müşahede ve hasta bakım bölümleri, köpeklerin gezmek için tutulduğu alan ile kedi evi yer alıyor.