Haber
Giriş Tarihi : 27-06-2016 12:06   Güncelleme : 27-06-2016 12:06

BAKAN EROĞLU: KUMLUCA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya Kumluca’da çıkan orman yangının kontrol altına alındığını söyledi..

BAKAN EROĞLU: KUMLUCA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya Kumluca’da çıkan orman yangının kontrol altına alındığını söyledi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, meydana gelen orman yangınları hakkında açıklamalarda bulundu. Eroğlu, orman yangınlarında can kaybının olmadığını vurguladı. Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eroğlu, “Şu anda Kumluca’daki yangını kontrol altına aldık. Hatta bazı ekipleri şu anda devam eden Adrasan’a çektik. Şu anda 700 elemanımız bu yangına müdahale ediyor. Otelleri korumak için orman teşkilatı kendine has ve dünyada ilk defa uyguladığı bir metotla oradaki bütün otelleri yanmaktan kurtardı. Yoksa oteller büyük risk altındaydı” şeklinde konuştu.
Yangına 3 uçak ile 5 helikopterin yanı sıra arazözlerin, ilk müdahale araçlarının, dozerlerin müdahale ettiğini söyleyen Eroğlu, “Şu anda rüzgar da biraz hafiflemiş durumda. Kuvvetli esen rüzgarın hızı bir miktar azaldı” diye konuştu.

“YANGIN MEVSİMİNDEN BU YANA TÜRKİYE’DE AŞAĞI YUKARI 757 YANGIN ÇIKTI”
Yaptığı konuşmada, “Yangın mevsiminden bu yana Türkiye’de aşağı yukarı 757 yangın çıktı” ifadelerini kullanan Eroğlu, şunları kaydetti:
“En çok Muğla’da çıkmış. 121 ile Muğla birinci, 109 ile İzmir ikinci sırada, 95 ile İstanbul üçüncü sırada, 86 ile Antalya dördüncü sırada. Gerçekten orman teşkilatı ile ben gurur duyuyorum, cansiparane çalışıyorlar ve çok hızlı müdahale ediyorlar. Yaklaşık 15 dakika içerisinde müdahale ediliyor. ‘Şu ana kadar ne yandı’ denilirse, orman yangınlarını ikiye ayırıyoruz. Bir, ‘örtü yangını’, yani tabandaki örtü, o ağaçlara fazla zarar vermiyor sadece örtü yanıyor. Bir de ‘tepe yangını’ dediğimiz esas o ağaçları tamamen yakan yangın. Bu ikisinin toplamı 1192 hektar. Bu çok büyük bir rakam değil. Biz geçen sene aşağı yukarı 3 bin hektarla yılı kapattık. Şu anda üçte birdeyiz ama şunu ifade edeyim, bunun esas yanan kısmı 604 hektar. 604 hektar zarar gördü diğerleri örtü yangını. Yanan alanların hiçbir şekilde başka maksatla kullanılmasına müsaade etmiyoruz. Bunları tekrar yeniden ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar hiçbir şekilde başka maksatla asla tahsis edilmiyor, verilmiyor ve bir yıl içinde tekrar yeniden ağaçlandırılıyor.”

“ELİMİZDE NET BİR VERİ YOK”
Yangının çıkış sebebi ile ilgili net bir verinin olmadığını kaydeden Eroğlu, “Elimizde net hiçbir veri yok. Bununla ilgili Antalya Valiliği, emniyet teşkilatı ve jandarma çok sıkı bir çalışma yapıyor. Biz şu anda sadece bütün gücümüzle yangını söndürmek için gayret ediyoruz. Adrasan’daki yangının muhtemelen o civardaki bir serada bir takım maddeleri dışarı atıp yakmak isterken çıktığı şeklinde bir ihbar geldi ama net bir şey değil” ifadelerini kullandı.
Vatandaşların özellikle sıcak ve rüzgarlı mevsimlerde kati suretle ateşle oynamamaları gerektiğini söyleyen Eroğlu, küçük bir kıvılcımın ormana sıçrayarak kuru yaprak ve ağaç dallarını yakıp kısa sürede yangına sebebiyet verdiğini belirtti.
Eroğlu, vatandaşların herhangi bir yangın gördüklerinde, sürekli açık olan "Alo 177" hattını aramaları gerektiğini söyledi.
(İHA)