Siyaset
Giriş Tarihi : 17-09-2012 13:45

Bağış; Türkiye bugün geldiği noktaya kolay ulaşmadı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, terör saldırılarıyla ilgili olarak ''Saldırıların arkasında, sadece o saldırıları gerçekleştiren taşeron örgüt değil, onları görevlendiren birtakım mihraklar var'' dedi

Bağış; Türkiye bugün geldiği noktaya kolay ulaşmadı
Bağış, AK Parti İstanbul İl Teşkilatı'nda düzenlenen Gençlik Kolları Danışma Kurulu Toplantısı'ndaki konuşmasına Bingöl'de şehit olan polislere Allah'tan rahmet ve ailelerine baş sağlığı dileyerek başladı.    
Bakan Bağış, gerçekten zor bir süreçten geçildiğine dikkati çekerek, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin her zamankinden daha önemli olduğu bir dönemin yaşandığını dile getirdi.    
Türkiye'nin bugün geldiği noktaya kolay ulaşmadığını, bir çok kişinin ve yılların emeğinin olduğunu ifade eden Bağış, bugün merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamının 51. yıl dönümü olduğunu anımsattı.    
Bağış, Türkiye'nin son 10 yılda yaptıklarının onların başlattığı çizginin devamı olduğunu, ancak o çizginin siyasi değil milletin çizgisi olduğunu kaydederek, Menderes ve arkadaşlarının ''Yeter söz milletin'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise ''Yeter karar milletin'' diyerek bu yola baş koyduğunu aktardı.     
AK Parti'nin 2002'de sadece iktidara gelmediğini, milletin iradesinin muktedir olabileceğini gösterdiğini belirten Bağış, AK Parti'nin arkasında milletin iradesi olduğu için Türkiye'de birçok şeyin gerçekleştiğini anlattı.    
Bağış, ''Bu milletin değerlerinden kopmuş çok siyasetçiler gördük ama milletin derdiyle dertlenip, sorunlarını çözmek için uğraşırsanız bu millet de sizi hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Bunun bilincinde olduğumuz için bu adımları attık'' dedi.         
-''İnancımızı daha iyi anlatmamız lazım''          
Terör olayları ve Afyonkarahisar'daki patlamaya da değinen Bağış, şunları kaydetti:    
''O şehitlerimize olan saldırıların arkasında, sadece o saldırıları gerçekleştiren taşeron örgüt değil, onları görevlendiren birtakım mihraklar var. Onlara karşı bizim en büyük gücümüz milletçe, ülkece tek durmak olmamızdır. Çünkü asıl yapmak istedikleri, kardeşi kardeşe düşürmek ve fitne ortaya çıkarmaktır. Türkiye'nin bir ana muhalefet partisi genel başkanı çıkıp bu fitne çabalarına adeta hizmet edercesine, düşünmeden, lafının arkasını hesap etmeden bir takım ithamlarda bulunabiliyor. Kendisi bir sabotaj eseri göreve geldiği için, ona her şey sabotaj olarak görünüyor. Rakam veriyor. (Yüzde 99 sabotaj eseridir bu olay) diyor. Kendinizi şehidin ailelerinin yerine koyun. Öylesine fütursuz, şuursuz, böylesine hesap etmeden konuşan bir siyasetçiye karşı içinizde ne gibi hisler oluşur.''     
Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bağış, Amerika seçimlere giderken birtakım ''sapık zihniyetler''in, ''deli saçması bir şeyler''in ortaya konulduğunu dile getirdi.     Bağış, ''Film demeye bile dilim varmıyor, bir paçavrayı 'Youtube'a koyuyorlar, bir takım insanlar o paçavraları bahane edip bir şiddet zincirlemesi başlatıyor. Bu kadar provokasyon kokan ve tamamen Amerika'daki seçimlere yönelik Ortadoğu'da çıkarılacak huzursuzluğun çabası sonucu insanlar ölüyor, öldürüyor. Bunlar bizim değerlerimize yakışmıyor. Bunun önünün ve arkasını hesap etmeden, kimin ve hangi oyunu iyi analiz etmeden maalesef birtakım yanlışlar yapılabiliyor. O cinayetleri kınıyoruz ama insanların kutsallarına yapılan her türlü hakareti kabul etmiyoruz. Bizim inancımızı ve değerlerimizi dünyaya iyi anlatmamız lazım'' diye konuştu.    
Afyonkarahisar'daki patlama sonrasında Genelkurmay Başkanı'nın valilik ziyaretiyle ilgili gençlerden birinin sorusu üzerine ise Bağış, acının olduğu bir yerde basına yansıyan bu tür görüntülerin yanlış olduğunu söylediklerini, olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın gerekli çalışmayı yapacağını belirtti.