Sağlık
Giriş Tarihi : 06-03-2014 12:06

Bağımsız gelecek için yürüdüler

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kadın Komisyonu, Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında bir yürüyüş düzenledi.

Bağımsız gelecek için yürüdüler

Bağımlılıklara dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş, bando eşliğinde ve sloganlarla coşkulu bir şekilde gerçekleşti.  “Yeşilay sağlık için yürüyor” teması ile düzenlenen yürüyüş için saat 13.30’da Kadıköy Boğa Heykeli’nin önünde toplanan Yeşilay Gönüllüleri buradan Kadıköy-Beşiktaş İskelesi’ne yürüdü.

 

Sağlıklı yaşama dikkat çeken sloganlar eşliğinde süren coşkulu yürüyüşün ardından Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında kadının toplumun yapısını oluşturduğunu belirterek, “Biz halk sağlıkçıları olarak kadının çok büyük bir misyon yüklendiğini düşünüyoruz. Kadınlar, gerek anne, gerek eğitimci gerek eş olarak toplum sağlığı konusunda biz sağlıkçıların en büyük işbirlikçileridirler. İstanbul’da 32 bin lise öğrencisiyle yapılan ankete göre çoğunluğu lise 1. sınıfta okuyan her 100 öğrenciden 45’i sigara, 32’si alkol, 9’u uyuşturucu kullanıyor. Bu çok ciddi bir tablodur. Bağımlılıklarla mücadelede sizlerin azminiz bizler için büyük önem teşkil etmektedir.” dedi.

 

Başkanın konuşmasının ardından Yeşilay Kadın Komisyonu Başkanı Nejla Sümer basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında 5 Mart 1920 tarihinde merkezi İstanbul’da olmak üzere, “Hilal-i Ahdar’’ adıyla kurulan cemiyetin bu hafta ‘’Türkiye Yeşilay Cemiyeti ‘’ ismi ile 94. Yılını kutladığı ifade edildi. Yeşilay Cemiyeti’nin amacının 94 yıldır ülke çapında gönüllüleri ve teşkilatı ile toplumu her türlü zararlı alışkanlık ve bağımlılıktan korumak, gençliği ve toplumu daha sağlıklı üretken hale getirmek olduğu ifade edildi.

 

Açıklamada, günümüzde bağımlılıkların yalnızca sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden ibaret olmadığı, ne zaman, nasıl, ne sıklıkta tüketileceğine iradeli bir şekilde karar verilemeyen alışveriş, kumar, internet, ileri teknoloji, hareketsiz yaşam, ihtiyaçtan fazla besin tüketerek sağlıksız biçimde şişmanlamanın da bağımlılık türleri arasında yer aldığı ifade edildi.

 

Bildiri ile bağımlılıklarla mücadelenin sağlık bilimcilerinin değil, sosyal bilimciler, eğitimciler, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, din adamları gibi pek çok teşekkülün ortak sorumluluğu olduğunun altı çizildi.