Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 24-03-2016 17:30   Güncelleme : 24-03-2016 17:30

“Asım’ın Nesli” Mehmet Akif’i unutmadı

Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma haftası dolayısıyla düzenlenen Kompozisyon ve Şiir yarışmasının birincileri belli oldu. Beyoğlu Doğa Koleji Konferans Salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde dereceye giren öğrencilere Laptop Bilgisayar, Fotoğraf Makinası, E-Book Reader ve Kitap Seti hediye edildi.

“Asım’ın Nesli” Mehmet Akif’i unutmadı


Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beyoğlu Kaymakamlığı ile birlikte İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma haftası dolayısıyla Kompozisyon ve Şiir yarışması düzenledi. “İstiklal'in Destanı” ve “Akif'in özlediği Gençlik Asım'ın Nesli” temaları ile düzenlenen yarışmanın ödül töreni Beyoğlu Doğa Koleji konferans salonunda yapıldı. Taksim’de meydana gelen hain terör saldırısında hayatını kaybedenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından okunan istiklal Marşı ile başlayan tören, Ünlü sanatçı Ahmet Yenilmez’ in sahnelediği Safahat tiyatro oyunu ile devam etti. Programın sonunda yarışmada dereceye giren öğrencilere Laptop Bilgisayar, Fotoğraf Makinası, E-Book Reader ve Kitap Seti hediye edildi.

KOMPOZİSYONDA ‘DALGALAN SENDE’ ÇALIŞMASI BİRİNCİ OLDU

İlçede bulunan ortaokullar için düzenlenen “İstiklal'in Destanı” temalı kompozisyonyarışmasında Hoca İshak İmam Hatip Ortaokulu’ndan Emine Betül Bektaş ‘Dalgalan Sende’ başlıklı kompozisyonuyla birinci olurken,Kadımehmet İmam Hatip Ortaokulu’ndan Sedef Şen ‘Vaveyla’ ile ikinci,Sururi Ortaokulu’ndan Ömer Demir de‘İstiklal’in Destanı’ ile üçüncü oldu.Cemal Artüz İmam Hatip Ortaokulu’ndan Sıla Kaya da ‘Bağımsızlık ve Mehmet Akif’ adlı çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

ŞİİRİN GALİBİ ‘BİR GARİP ASIM’

Liseler arası düzenlenen“Akif’in Özlediği Gençlik Asım’ın Nesli” temalı şiir yarışmasında ise,Galata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Murathan Ortakçı ‘Bir Garip Asım’ şiiriyle birinci,Dilnihat Özyeğin Anadolu Lisesi’nden Faruk Şevluk ‘Biz Kurşun Gençleriz’ şiiriyle ikinci,Kabataş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Bedirhan Balçık ‘Mehmet Akif Ersoy’ şiiriyle üçüncü oldu. Dilnihat Özyeğin Anadolu Lisesi’nden İrem Sena Kızılaslan da‘Birazdan Kendine Gelir Vatan’ adlı şiiriyle ödüle layık görüldü.

BU PROGRAMLARI ARTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Erdem törende yaptığı konuşmada katılımcılara Beyoğlı Belediye Başkanı ahmet Misbah Demircan’ın selamını ileterek, “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cemil Sarıcı’ya, ekibine, okul müdürüne, öğretmenlerimize, öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz. Yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Başkanımla birlikte öğrencilerin gelişimi için bu programları arttırmayı düşünüyoruz.”dedi.

ERSOY, HAYATI ANLAMA AŞAMASINDA SEMBOL BİR İSİM

Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı ise yaptığı konuşmada “Mehmet Akif Ersoy hayatı anlama ve yaşama aşamasında sembol isimlerimizden. Siz gençlerin Mehmet Akif’i anlamaya dinlemeye hissetmeye biraz daha özen göstermeye ihtiyacı var. Bu duygular ve düşünler ile bu programın hazırlanmasında emeği geçen başta Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mihbah Demircan olmak üzere herkese teşekkür ederim. Akif’i hissetme aşamasında bu tür programların bir başlangıç olmasını temenni ediyorum.”ifadelerşini kullandı.