Yaşam
Giriş Tarihi : 08-03-2013 10:15

Artık tabuların kalktığı bir ülkeyiz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye artık herkesin düşüncelerini ifade edebildiği, tabuların kalktığı bir ülke. Ülkede insanların fikirlerinden dolayı yargılanmadığı bir süreci yaşıyoruz" dedi.

Artık tabuların kalktığı bir ülkeyiz
Egemen Bağış, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından düzenlenen "Yurtdışı Genç Liderler" programına katıldı.

Bağış, yurt dışında farklı ülkelerin üniversitelerinde okuyan Türk öğrencilere yönelik konuşmasında, kendisinin de uzun yıllar gurbette yaşadığını anlattı.

Yaklaşık 17 yıl yurt dışında yaşadığını hatırlatan Bağış, bulunduğu süre zarfında Türk derneklerinde aktif görev yaptığını, birçok dernekte görev alarak alt kademeden başlayıp başkanlığa kadar yükseldiğini aktardı.

Bağış, gurbette eğitim alan gençlerin kendilerine göre çok şanslı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Çünkü biz gurbetçiyken bırakın gençleri, gurbette yaşayan Türkleri düşünen bir hükümetimiz, bir başkentimiz yoktu. Şu toplantının düzenleniyor olması bugün Türkiye'nin geldiği noktayı gösteriyor. Çok şükür Türkiye çok farklı bir noktada. Yüreği sizinle birlikte atan, gittiği her ülkede Türk gençlerle bir araya gelen Başbakanımız var. Artık biz yurt dışındaki kardeşlerimizin sorunlarını en az yurt içindeki kardeşlerimizin sorunları kadar önemsiyoruz. Çünkü yurt dışında yaşayan her soydaşımız en az yurt içinde yaşayanlar kadar bu ülkeye sevdalıdır, bağlıdır ve bu ülkenin kalkınmasından da gurur duymaktadır."

Son yıllardaki Türkiye'nin ekonomide, dış politikada ve kültürel alanlardaki performansıyla herkesin çok daha gururla, göğsü dik şekilde yürüdüğünü ifade eden Bağış, öğrencilerden çok çalışmalarını istedi.

Türkiye'nin hızla bir değişimden geçtiğini ifade eden Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye artık herkesin düşüncelerini ifade edebildiği, tabuların kalktığı bir ülke. Ülkede insanların fikirlerinden dolayı yargılanmadığı bir süreci yaşıyoruz. Bunun için çok farklı çabalar ortaya koyduk. Tabi bunu sindiremeyenler olabiliyor, bunu sindiremeyenlerle kastım, yaşıtlarınız olan bazı öğrenciler bakanlara yumurta atmayı, Başbakanımızı yuhalamayı, ülkenin güvenliğini sağlamakla görevli polislere kaldırım taşı söküp atmayı veya onlara saldırmayı marifet zannedebiliyor. Bunlar devrim değil. Gerçek devrim, Türk gençlerini eğitime teşvik etmektir, gerçek devrim yurt dışında yaşayan gençleri önemseyip getirip onlara Türkiye'nin hassasiyetleriyle ilgili bilgileri vermektir. Türkiye bunları her alanda gerçekleştiriyor."