Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-12-2012 21:15

Aralık ayında doğalgaza zam yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz 2023 yılına kadar 200 milyar TL civarında, yaklaşık 130 milyar dolar civarında bir yatırım planlıyoruz" dedi.

Aralık ayında doğalgaza zam yok
EnerjiSA'da Verbund'un yüzde 50 hissesinin Alman enerji şirketi E.ON'a devri ile ilgili Sabancı Center'da düzenlenen toplantıda konuşan Yıldız, şunları dile getirdi:

''Hayırlı bir günde, hayırlı bir işi yapıyoruz. Buluşma, beraberce iş yapma kapasitesini hep birlikte tebrik ediyoruz. Bundan sonraki başarılı iş hayatı döneminde kendileri ile beraber olacağımızı söylüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak biz böyle projelerin yanındayız. Çünkü Türkiye büyümeye karar verdi. Sürdürülebilir ve istikrarlı politikalarının yanında büyüyen Türkiye'nin, yine büyüyen enerji politikalarını üretti. Strateji belgelerini yayınladı ve uluslararası sermaye ile beraber on yıl önce büyüme kararını verdi. Rakamlara baktığımızda özel sektörün payı on yıl önce yüzde 34'lerdeyken, şu anda kurulu güç ve üretim olarak yüzde 60'lar seviyesini bulduk. Kısa ve orta vadede E.ON'un da Türkiye'ye girmiş olması ile beraber biz bunu yüzde 75'lere taşırız diye ümit ediyoruz.''

Soruları yanıtladı

Enerjisa'da yüzde 50 ortaklığı olan Verbund'un hisselerini elektrik ve doğlagaz şirketi E.ON'a devretmesi ile ilgili olarak Sabancı Center'daki toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, şunları kaydetti:

''Bugün burada enerji sektörü için önemli bir güne şahitlik ettik. Almanya'nın ve dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan E.ON'un Sabancı Grubu ile ortaklığına şahit olduk. Tabii ki Verbund'u da Türkiye'den bırakmayız. Onun da Türkiye'de yapacağı farklı işler farklı projeler yine olacaktır.

Aynı zamanda bugün Dünya Madenciler Günü. En meşakkatli mesleklerden bir olan madencilerimizin gününü tebrik ediyorum. Bütün mühendislerimize, teknikerlerimize ve işçi kardeşlerimize kazasız belasız bir iş hayatı diliyorum.''

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımların genişletilmesi hususunda Türkiye'nin doğalgaz konusundaki tutumu ile ilgili bir soru üzerine Yıldız, ''ABD'nin özellikle doğalgaz ile ilgili yaptırımlarının Türkiye'yi kapsamayacağını düşünüyorum. Çünkü bu tür bir yaptırımın İran için değil Türkiye içinde bir yaptırım olacağını bilir ve görürüz'' dedi.

ABD'nin böyle bir tercihte bulunmayacağı kanaatinde olduğunu ifade eden Yıldız, şunları söyledi:

''Büyüyen Türkiye, enerji ihtiyaçlarının karşılanması, doğalgaz ve ham petrol ihtiyaçlarının karşılanması ile alakalı öncelikle vatandaşlarını düşünmek, Türkiye'nin ihtiyaçlarını düşünmek durumundadır. İran doğalgazdaki 2. büyük tedarikçimizdir. Bu açıdan böyle bir kapsam içerisinde olmayacağına inanıyor ve kanaat getiriyorum.''

''Rusya'dan ham petrol alınacak mı?'' sorusuna da Yıldız, şu karşılığı verdi:

''11 ülkeden ham petrol, 5 ülkeden de doğalgaz alıyor idik. Bunların sayısını, güzergahlarını artırmak istiyoruz. Enerji belgemiz bize bunu söylüyor. Daha güçlü bir tedarik, daha güçlü bir arz oluşturabilmek açısından Rusya'dan yeni ham petrol alıyor değiliz. Ama aldığımız ham petrolün miktarını artırabiliriz. Serbest piyasadır. Akdeniz'de Genova'da o piyasa bütün ülkelere açıktır. Orada getirip malını satanlar vardır. Mal alanlar vardır. İhtiyacımız varsa ham petrolü Rusya Federasyonu'ndan da alabiliriz.

Yıldız, ''Aralık ayında doğalgaza bu ay için zam yok'' dedi.