Haber
Giriş Tarihi : 11-03-2016 10:06

Ara Güler’in gözünden Yaşar Kemal

Yazar Yaşar Kemal’in farklı şehirlerde Ara Güler tarafından çekilen fotoğraflarından oluşan "Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış" sergisi, İstanbul Beşiktaş Fulya Sanat Merkezinde açıldı.

Ara Güler’in gözünden Yaşar Kemal


Fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in fotoğraf karelerine yansıyan merhum yazar Yaşar Kemal’in fotoğraflarından oluşan sergi Fulya Sanat Merkezi’nde açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Ara Güler, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ve çok sayıda vatandaş katıldı. Usta yazar Yaşar Kemal’in farklı şehirlerde Ara Güler tarafından çekilen fotoğraflarından oluşan "Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış" sergisi, 31 Mart’ta kadar Fulya Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Sergi, Kemal’in İstanbul’a ilk geldiği yıllardan vefatına kadar ki dönemi kapsayan 43 fotoğrafı kapsıyor.

Sergide, yazarın Tekirdağ, Adana ve Paris gibi şehirlerin yanı sıra İstanbul’un Haliç, Yaşar Kemal’in o dönem yaşadığı Basınköy ve son dönemdeki evinin bulunduğu Vaniköy gibi semtlerindeki fotoğraflarına zamanın semt kahveleri ve pazarlarında çekilen çoğunluğu siyah beyaz fotoğrafları eşlik ediyor.

“CUMHURİYET’İN EN ÖNEMLİ SİMGELERİNDEN BİRİSİ YAŞAR KEMAL”
Ara Güler ve Yaşar Kemal’in ortak hikâyelerinin buluştuğu bir sergiyi açtıklarını dile getiren Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, “Cumhuriyet’in özgürlükçü hikayesini en önemli simgelerinden birisi Yaşar Kemal olduğunu belirtmek istiyorum. Sanatçılar aslında bizi bugün var eden özgürlükçü değerlerin simgeleri. Nazım Hikmet’in kitaplarına şiirlerini dillendirerek özür borcumuzu ve bizi var eden değerlerimize sahip çıkıyoruz” dedi.