Haber
Giriş Tarihi : 26-10-2018 18:11   Güncelleme : 26-10-2018 18:11

ARA GÜLER BEYOĞLU'NUN RUHUYDU

Usta fotoğrafçısı Ara Güler için düzenlenen anma gecesine katılan Başkan Demircan, “Ara Güler, her insana nasip olmayacak şekilde toplumun her kesiminin sevgisini kazandı. Tıpkı Beyoğlu gibi. Çünkü Beyoğlu’nu anlatırken tam da böyle anlatıyoruz. Bütün dinlerin, dillerin kültürlerin buluştuğu yer burası. Ara Güler Beyoğlu'nun ruhuydu” dedi

ARA GÜLER BEYOĞLU'NUN RUHUYDU

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler için Beyoğlu’nda anma yemeği düzenlendi. Ara Güler'in yakınları ve sevenlerinin hazır bulunduğu geceye Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Dursun Özbek'in ev sahipliğinde Taksim Point Otel'de gerçekleşen organizasyonda usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler'le ilgili anılar anlatıldı. Konuşmaların ardından Ara Güler'in hayatından kesitlerin yer aldığı yarım saatlik bir belgesel gösterimi yapıldı.

TOPLUMUN HER KESİMİNİN SEVGİSİNİ KAZANMIŞ BİR İNSANDI

Başkan Demircan, Ara Güler’in toplumun her kesiminin sevgisini kazanmış bir insan olduğunu belirterek, “İstiklal Caddesi'nde dolaşanları Beyoğlu’nu çok sevdiklerini söylerler. Ayrı bir dünyada olduklarını söylerler. Acaba insanları ne bu kadar cezp ediyor. Vardığım kanaat şu; buradaki yaşanmışlıklar, binalar. Bu binalarda geçen ömürler adeta bir atmosfer gibi Beyoğlu'nu kuşatmış. İnsanlar bu atmosferden etkilenip onu seviyorlar. Eğer bana deseler ki Beyoğlu'nun havasını teneffüs edebileceğim biri var mı? Var, onun adı Ara Güler. Ara Güler yaşayan bir tarih gibi. Onun okuması fotoğraf üzerindendi. Bakıyorsunuz ne okuyorsunuz insan yüzleri, topluluk fotoğrafları. Sokaktaki sıradan bir insanın da fotoğrafını çekmiş. Ayrımcılık yapmıyor. Ötekisi yok. Dolayısıyla Ara Güler, her insana nasip olmayacak şekilde toplumun her kesiminin sevgisini kazanmış bir insandı. Tıpkı Beyoğlu gibi. Çünkü Beyoğlu’nu anlatırken tam da böyle anlatıyoruz. Bütün dinlerin, dillerin kültürlerin buluştuğu yer burası. Ara Güler Beyoğlu'nun ruhuydu.” dedi.