Teknoloji
Giriş Tarihi : 05-10-2021 14:47   Güncelleme : 05-10-2021 14:47

Amazon Prime üyeleri artık yalnızca bir telefon numarası veya e-posta adresiyle hediye gönderebilir

Amazon, Prime hizmetinin abonelerinin alıcının adresini bilmeseler bile hediye göndermelerine olanak tanıyan yeni bir özelliği kullanıma sunuyor. Spam gönderenlerin taciz için kolayca kullanabileceği bir özellik gibi görünüyor.

Amazon Prime üyeleri artık yalnızca bir telefon numarası veya e-posta adresiyle hediye gönderebilir

Amazon, Prime hizmeti abonelerinin yalnızca bir e-posta adresi veya telefon numarası kullanarak başkalarına hediye göndermesine olanak tanıyan yeni bir hediye özelliğini bugün kullanıma sunuyor. Amazon Prime üyeleri, program kıta ABD'si ile sınırlıdır ve şu an için yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilir. Ve Amazon bazı önlemler almış olsa da – hediyeyi veren asla alıcının posta adresine erişemez – bu kulağa dolandırıcılar, takipçiler ve başkalarının çevrimiçi tacizinden zevk alanlar tarafından kötüye kullanılmaya uygun kötü bir fikir gibi geliyor. .

Yeni özellik şu şekilde çalışıyor: Hediye veren, alıcıya bir hediye vererek sürpriz yapmak istiyor ancak alıcının posta adresini bilmiyor. Ancak hediyeyi veren, alıcının e-posta adresine veya telefon numarasına sahiptir. Hediye veren, Amazon mobil uygulamasında hediyeyi seçer, ödeme sırasında "kolay iade için hediye fişi ekle" seçeneklerini seçer ve "alıcının adresini vermesine izin ver" seçeneğini görür. Verici daha sonra alıcının e-posta adresini veya cep telefonu numarasını ekler.

Bu noktada hediyeyi verenin kartından ücret alınmaz, ancak ödeme kartına satın alma tutarı kadar bir blokaj yapılır.

Alıcı daha sonra bir bildirim alır — aracılığıyla ya bir metin mesajı ya da e-posta— hediye verenden onu bekleyen bir hediye var.

Hediyeyi kabul etmek için alıcının bir Amazon hesabına sahip olması gerekir, ancak yalnızca verenin Prime üyesi olması gerekir.

Alıcı, hediyeyi verenin ne gönderdiğini ortaya çıkarmak için Amazon'dan gelen bildirime tıklayabilir, ardından hediyeyi reddetmeye, hediyeyi kabul etmeye, ancak onu bir Amazon hediye kartına dönüştürmeye karar verebilir - hediyeyi veren kişiye bildirilmez - ya da sadece hediyeyi kabul edebilir. Alıcı hediyeyi kabul ederse, verenin ödeme kartından ödeme alınır.

Alıcı hediye bildirimini tamamen görmezden gelirse, birkaç gün içinde süresi dolar ve hediyeyi veren parasını geri alır.

Bu, Amazon'dan teorik olarak daha fazla üye toplayacak akıllıca bir özellik; Unutmayın, Amazon hesabı olmadan bu süreçte hediye kabul edemezsiniz. Aynı zamanda iyi zamanlanmış; tatil alışveriş sezonu yaklaşıyor ve şimdiden nakliye gecikmeleri ve tedarik kıtlığı hakkında uyarılar duyuyoruz.

Fakat adresinizi bilmeyen birinden hediye alma fikri sorunlu; alıcının adresinin hediyeyi veren tarafından bilinmemesinin çok iyi bir nedeni olabilir. Birisi telefonunuza veya gelen kutunuza birden fazla hediye uyarısı gönderirse, onları kabul etmeseniz veya reddetseniz bile, sorunu Amazon'a bildirmek alıcıya bağlı olacaktır. Teorik olarak, Prime üyeleri isimlerini, adreslerini ve bir ödeme yöntemini Amazon'a kaydettirdikleri için sahte hediyeler göndererek hesaplarının iptal edilmesi riskini almazlar. Ancak bu, tacizi önlemek için kusursuz bir yöntem değildir.

Amazon, bu özelliği önümüzdeki haftalarda kullanıma sunacağını söylüyor.

.