Siyaset
Giriş Tarihi : 30-10-2012 08:51

Amaçları olayı provoke etmek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birinci Meclis önünde yapılan kutlamalara ilişkin, ''Bu, tamamen alternatif kutlama gibi ortaya çıktı. Ama bu alternatif kutlama da değildi. Kendi içinde tamamıyla adeta böyle olayı provoke etmeye yönelik" dedi.

Amaçları olayı provoke etmek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyona katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerle sohbet etti.

Erdoğan, Birinci Meclis önünde yapılan kutlamalara ilişkin bir soruya, ''Hipodroma gel. Ama sen teşkilat olarak böyle bir duyuruyu yap, oraya gel... Ama sen legal, illegal onların arkasına takılıp, onları legal hale getirme gayretine giriyorsun. Peşine takıldıklarının içinde illegal örgüt de var, legali de var. Bu, tamamen alternatif kutlama gibi ortaya çıktı. Ama bu alternatif kutlama da değildi. Kendi içinde tamamıyla adeta böyle olayı provoke etmeye yönelik, o güzel güne gölge düşürme gayreti içinde yapılan bir gayret'' yanıtını verdi.

Hipodrom'daki kutlamaların halkla birlikte yapıldığını belirten Erdoğan, ''Bir de 'statlarda kutlanılmaz' diyormuşum. Benim 'kutlanmaz' dediğim o değil. Halkla iç içe statlarda kutlanılır. Gösterilen yerlerde kutlanır. Statlarımızı çok amaçlı yaparken, buna yönelik yapıyoruz. Her türlü etkinliği orada yapalım. Folklorcusu da olsun, şarkıcısı da türkücüsü de olsun. Hepsi gelsin orada yapalım'' dedi.

Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de bu konularda olumlu yaklaşımları bulunduğunu dile getirerek, ileride halkın çok daha arzu edeceği şekilde kutlamaların yapılabileceğini ifade etti.

''İleride...'' denilmesi üzerine ise Erdoğan, ''Gönlümüz tabii bugün böyle olmasını arzu ederdi. Ama maalesef Sayın Kılıçdaroğlu'nun zihniyeti bu tür şeyleri pek almıyor'' ifadesini kullandı.

Erdoğan, WTA İstanbul Tenis Turnuvası'nın ödül töreninde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın protesto edildiğinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

''Aynı şeyi biliyorsunuz, daha önce de bana yaptılar. Ama yapan aynı zihniyet. Şimdi Türkiye'de Sinan Erdem gibi bir spor salonunu yapmak bize nasip oldu. Türkiye'nin en büyük spor salonu. İnşallah daha büyüğünü de yapacağız.