Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-12-2012 23:01

Akaryakıt kaçakçılığı ile etkin mücadele başlıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili 40 maddeyi içeren değişiklik taslağının yarın Bakanlar Kurulu'nda sunumunu yapacağını belirtti.

Akaryakıt kaçakçılığı ile etkin mücadele başlıyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili değişiklik taslağına ilişkin ''Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek'' dedi.
 
Yazıcı, Rize'de bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili 40 maddeyi içeren değişiklik taslağının yarın Bakanlar Kurulu'nda sunumunu yapacağını belirtti. 
 
Tasarının vize alması halince Meclis'e sevk edileceğini ifade eden Yazıcı, ''Tasarının 2013 yılının başlarında Meclis'te görüşülerek yasalaşmasını sağlayacağız. Taslakta getirdiklerimiz, akaryakıt kaçaklığı ile mücadeleyi daha aktif hale getirmek. Genelde kaçakçılıkla mücadeleyi bugüne kadar yaptığımız uygulamaları dikkate alarak daha etkin hale getirmek, tasfiye aşamasına gelmiş kaçak olarak el konulmuş ürünleri çok daha kısa zaman dilimi içerisinde birikimine yol açmadan, depolama gibi külfete katlanmadan tasfiyelerini sağlamayı amaçlayan bir taslak'' dedi. 
 
Daha önce bazı gazetelerde kaçakçılıkta cezaların indirildiğine dair yazıların yer aldığını kaydeden Yazıcı, kesinlikle böyle bir olay olamayacağını, daha caydırıcı, düzenleyici bir çalışma uyguladıklarını söyledi. 
 
''Örnek vermek gerekirse özellikle akaryakıt kaçakçılığında, kaçak ürün bulunan yerlerde istasyonlardaki sadece marker içermeyen ürünün yakalandığı pompa değil, istasyonun tümüyle alakalı yaptırım uygulamasını bu tasarı ile düzenliyoruz'' diyen Yazıcı, ''Bu tür ürünleri bulunduran, satmasına zemin hazırlayan, bu suça iştirak eden veya doğrudan doğruya işleyen bu tür müesseseler ile ilgili lisansların askıya alınması ve iptaline kadar yaptırımlar uyguluyoruz. Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek'' diye konuştu.