Haber
Giriş Tarihi : 10-09-2012 00:32

Afyonkarahisar Valisi’nden Absürt Hediyeye Absürt Cevap

Geçtiğimiz hafta yaşanan Afyonkarahisar’da ki mühimmat deposu patlamasında 25 şehit verildi. Olay üzerine bölgeye gelen Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Vali Balkanlıoğlu’nun görüşme sırasında Genelkurmay Başkanı Özel’e yöresel ürünleri hediye etmesi büyük tartışmalara yol açtı. Valiliğin sayfasında yer alan hediye verme görüntüleri tepkiler üzerine kaldırıldı. Vali’nin “Amacımız tanıtım yapmak” sözleri içeren açıklaması ise bir hayli şaşırttı.

Afyonkarahisar Valisi’nden Absürt Hediyeye Absürt Cevap
Doğukan Gezer/Boğaziçi Gündem
Vali’nin Cevabı da Şaşırttı
Tepkiler üzerine Vali Balkanlıoğlu şu açıklamayı yaptı;
“Ziyaretimize gelen tanıtım potansiyeli olan popüler kişilere yöre halkına ekonomik katkı için lokum, sucuk gibi ürünlerden hediye ediyoruz. Amacımız tanıtım yapıp yöredeki yoksul insanlara gelir kapısı sağlamak. Genelkurmay Başkanı gibi popüler bir isim gelmiş. Küçük maddi değeri olmayan bir hediye verdik. Genelkurmay Başkanımız çevresi olan bir insan. Bir yere o kilimi koysa, biri de 'Nereden aldınız' diye sorup Afyon'a gelip satın alsa fakir insanlar nasiplenecek. Emrivaki yapıp eline tutuşturmuşuz. Hayır mı diyecekti. Hayat devam ediyor. Bir acımız varken buna ara mı verelim?”
‘Birkaç Mehmet Der Gibi, Birkaç Hediye”
Boğaziçi Gündem’e konuşan Gazeteci Özge Özkul da yaşananları traji komik olarak yorumladı. Özkul, olayları şu sözlerle değerlendirdi:
“Birkaç Mehmet diye şehitlerimizden bahsedilen bir Türiye’de bu durumlara pek şaşırmıyorum. Vali’nin sunduğu hediyeler böyle bir zamanda traji komik geliyor. ‘Tepkileri anlamıyorum’ diye serzenişte bulunması da işin bir diğer farklı yanı. Tamam, belki de reklam yapıyor, ne düşündüğünü kimse anlayamaz, sonuçta her gün Genelkurmay Başkanı gelmiyor valiliğe; ancak bunu kameralar önünde değil de daha usulüne uygun yapsa bu kadar olay çıkmazdı. Birkaç Mehmet sözünden giderek, birkaç hediyeden bir şey olmaz düşüncesine dalmış olmalı ki böyle bir şeye kalkışmış. Ayrıca bir de konuyu Orman Bakanımıza sorsak daha güzel cevaplar alabiliriz diye düşünmekteyim… Bunların yanı sıra kızılan yine medya oldu, gazeteciler oldu. Vali de yapılan haberlere kızdığını söylüyor. Bizim işimiz gerçeği olduğu gibi vermek. Ortada yanlış bir durum var ki bunu duyurmaya çalışıyoruz. Ben de şunu diyorum, ‘biz haberlerimizi yapıyoruz çünkü hayat devam ediyor!’ ”

http://www.bogazicigundem.com/