İstanbul
Giriş Tarihi : 28-03-2017 15:10   Güncelleme : 28-03-2017 15:10

Açılış Yapıldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beylikdüzü’nde yaptığı ulaşım, altyapı ve spor yatırımlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Kadir Topbaş açtı.

Açılış Yapıldı!

 

Beylikdüzü Etkinlik Meydanı’ndaki toplu açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve bazı milletvekilleri ile İBB Bürokratları da katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye 1991 yılından beri kesintisiz istikrarla yönetilmiş olsaydı bugün bulunduğu yerin 2 kat ilerisinde olacağını belirterek, “Yani şu anda kişi başına düşen milli gelir nedir biliyor musunuz? 11 bin dolar. Ne olacaktı? 22 bin dolar. Fena mı? Böyle olsa daha iyi olmaz mıydı? 16 Nisan'dan sonrasıyla ilgili söylediğimiz de şudur; yeni yönetim sistemimizle 2023 hedeflerimize ulaşacağımızı ve işte bu eksiği fazlasıyla telafi edeceğimizi söylüyorum, ekonomi olarak” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş’ın metrobüsü Beylikdüzü’ne kadar getirdiğini hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, “Az önce Büyükşehir Belediye Başkanımız yeni müjdeleri de verdi. İnşallah bunlarla Beylikdüzü çok daha farklı bir konuma ulaşacak” dedi.

Marmaray'ı 3 senede 200 milyon insanın kullandığını, şimdi de dünyanın bir numaralı havalimanını yaptıklarını, gelecek yılın ilk çeyreğinde bunu açacaklarını ifade eden Erdoğan, havalimanının ilk yıl 90 milyon yolcu kapasitesinin olacağını söyledi.

Erdoğan, “İnşallah 2023'te asgari 150 milyon. Bak nereden nereye geldik. Onun için kıskanıyor bizi. Batı, onun için çıldırıyor. İsviçre... Benim posterimi yapmışlar parlamentonun önüne şakağıma da silahı dayamışlar. 'Erdoğan'ı öldürün.' diyorlar. Sizin her yeriniz silah olsa ne yazar, Rabbimin tayin ettiği ömrü kimsenin almaya gücü yetmez. Biz bu yola öyle çıktık, öyle devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

27 MART 1994 İSTANBUL İÇİN MİLAT…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da müjdelenmiş ve emanet edilmiş İstanbul için 27 Mart 1994 yılının bir milat olduğunu belirterek, “Bundan 23 yıl önce bugün, 27 Mart 1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Belediye Başkanı olarak göreve başladı. Bir milat, bir tarih yazdı. Ve onun başladığı o süreçte vizyonuyla çalışkanlığıyla, koyduğu büyük hedeflerle, Türkiye’de yerel yönetimlerde bir farklılık ortaya çıktı” diye konuştu.

“Çanakkale Destanını yazan ve 15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı bir duruş sergileyen milletimize hizmet etme aşkını Rabbim bizde sürdürmektedir” ifadesini kullanan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’un genelinde bugüne kadar 98 milyar lira yatırım yaptık. Sadece yatırım. Beylikdüzü özelinde 1 milyar 236 milyon lira yatırım yaptık. Şu anda Avcılar’dan Beylikdüzü’ne gelen metrobüsün açılışını dahi yapmadık. Bırakın temel atmayı, açılışa dahi fırsat bulamıyoruz. Bugün kullanmaktasınız, yoğunluk var farkındayız. İnşallah metro getireceğiz. Her yerde metro her yere metro dedik. Bahçelievler’den itibaren birinci etap Sefaköy-Avcılar arkasından Beylikdüzü-Büyükçekmece arkasından Silivri’ye kadar gideceğiz. Hizmette sınır tanımıyoruz. Metrobüsler her tarafta hizmet verirken artık metroya dönüşme zamanı geldi. Bir başka metromuz da inşallah Esenyurt-Beylikdüzü-Avcılar arasında olacak. Büyükşehir olarak onun da planlarını yapmaktayız.”

1994 öncesi İstanbul’da çevre ve hava kirliliğinin had safhada olduğunu ve susuz bir şehirde yaşandığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Bugün artık bunlar geride kaldı. Bir kadermiş gibi anlatılan bu olumsuzluklar bir bir tükenmekte. 16 Nisan bir milat. Ele güne karşı, dosta düşmana karşı bu milletin bir duruş sergilediğini her zaman hassas terazisini ortaya koyduğunu biliyor ve güveniyoruz. İnanıyorum ki 16 Nisan çok daha farklı bir gelişmenin başlangıcı olacak” şeklinde konuştu.

Törende konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ve bazı bakanlıkların Beylikdüzü’Nde tamamladığı tamamlandığı eserlerin açılış kurdelesi kesildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün eserler Beylikdüzü'ne ve Beylikdüzü'nün güzel insanlarına hayırlı olsun” dedi.

İBB’NİN BEYLİKDÜZÜ’NDE TAMAMLADIĞI YATIRIMLAR

Beylikdüzü Ek Hizmet Binası (Zabıta Binası) 2.360.000 TL
Beylikdüzü Gürpınar Su Ürünleri Hali Bağlantı Yolları 17.306.534 TL
Beylikdüzü Hürriyet Bulvarı ve İstanbul Caddeleri Arası Yolu 6.000.000 TL
Beylikdüzü Ahmet Beyaz İmam Hatip Ortaokulu Spor Tesisi 2.200.000 TL
Beylikdüzü Fatma Şensoy İlkokulu Kapalı Spor Salonu 2.200.000 TL
Beylikdüzü Bizimkent Köprülü Kavşağı 4.091.474 TL

Açılışı Yapılacak Yatırımların Toplam Tutarı: 34.158.008 TL