İstanbul
Giriş Tarihi : 13-06-2012 13:16

7. Haliç Yelken yarışçıları kupalarını aldı...

Beyoğlu Belediyesi ve TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) işbirliğinde düzenlenen 7.Haliç Yelken Yarışları'nın ödül töreni Hasköy Sahili'nde düzenlendi.Yarışlar sonunda dereceye giren minik yelkenciler ödüllerini Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın elinden aldı

7. Haliç Yelken yarışçıları kupalarını aldı...
Üç tarafı denizlerle çevrili Beyoğlu’nda yelken sporunu gençlere sevdirmek ve yaymak, Haliç’i yelken sporunun merkezi yapmak amacıyla kurulan Beyoğlu Belediyesi Yelken Kulübü’nün geleneksel “Haliç Yelken Yarışları”nın yedincisi yine nefes kesti. Heyecanlı yarış 9 Haziran Cumartesi günü başladı. Bu yıl Beyoğlu Belediyesi Yelken Kulübü, Marina Dragos Yelken Kulübü ve İstanbul Yelken Kulübü’nün optimis takımlarının katıldığı yarışlarda yaşları 7 ile 12 arasında toplam 40 yelkenci yarıştı. İki gün boyunca Haliç köprüsü ve Unkapanı köprüsü arasındaki parkurda çift eleme sistemi ile rüzgara karşı yelken açan yelkenciler yarışlar sonunda Optimist Genel, Optimist Kızlar ve Optimist Junior kategorilerinde kupalarını aldı.
Kupaları Başkan Demircan Verdi
Takımların birincilik için mücadele ettiği yarışlar 10 Haziran Pazar günüde devam etti. Yarış sonunda dereceye giren yelkenciler kupa ve ödüllerini aynı gün düzenlenen törenle aldı. Ödül töreninde, Optimist Genel Kategorisi’nde ilk beşe, Optimist Kızlar ve Optimist Junior kategorilerinde ilk üçe kupaları verildi. Optimist Genel Kategorisinde Beyoglu Belediyesi Yelken kulübünden Furkan Demirci, Optimist Kızlar Kategorisinde İstanbul Yelken Kulübünden Çağla Özerdik ve Optimist Junior Kategorisinde İstanbul Yelken Kulübünden Akın Bulgurlu birincilik kupasını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın elinden aldı. Yarışa katılan tüm yelkencilerde madalyalarını aynı törende aldı.
Demircan: Şehrin Geleceğine İnsan Yetiştiriyoruz
Kupa töreninde sporcuları tebrik eden Demircan, geleneksel hale gelen Haliç yelken yarışlarının yedincisini düzenlemekten çok mutlu olduklarını söyledi. Haliç ve İstanbul Boğazı’nın çevrelediği Beyoğlu’nda yaşayan çocukları denizle buluşturmak için 7 yıl önce yelken kulübünü kurduklarını belirten Demircan sözlerine şöyle devam etti; “50’nin üzerinde çocuğumuz lisanlarını alarak yelken sporcusu oldu. 7 yıldır düzenlenen bu yarışlar çocuklarımıza yelken sporu heyecanını yaşattığı gibi spor alışkanlığı kazandırıyor. Bugün burada yarışan, optimist teknesiyle kupa heyecanı yaşayan çocuklarımızın bazıları belki ilerde hayatlarını yelken sporuyla kazanacak. Önemli olan spor sevgisi olarak başlayan bu yarışların çocuklarımızın geleceğini şekillendirmesidir. Bizler yalnız bu yarışlarla yalnız yelkenci değil şehrin geleceğine insan yetiştiriyoruz.”