Yaşam
Giriş Tarihi : 08-10-2012 02:23

650 milyon dolarlık arıtma tesisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün hizmete aldığımız Ataköy Çevre Koruma Projesi, diğer çalışmalarımızı, yatırımlarımızı destekleyen, 650 milyon dolar yatırım bedeli bulunan önemli bir proje" dedi.

650 milyon dolarlık arıtma tesisi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin olmaması halinde, yüzlerce, binlerce ton katı atığın Marmara Denizi'ne akacağını ve bütün İstanbul'u, bütün bölgeyi tehdit eden bir çevre sorununa yol açacağını söyledi.
 
Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tesisin ve Ataköy Çevre Koruma Projesi'nin, Türkiye'ye ve İstanbul'a hayırlı olmasını diledi. 
 
Tesisin, Türkiye'nin en büyük enerji ve katı yakıt üretebilen ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olduğunu bildiren Erdoğan, etap etap hizmete giren bu tesisin, 2009'dan itibaren start aldığını, bugün tesisin resmi açılışının yapıldığını kaydetti. 
 
Erdoğan, ''Türkiye'yi böyle ayağa kaldırdık, böyle ayağa kaldıracağız ve durmak yol yola devam diyeceğiz'' dedi. 
 
Tesisin tam kapasiteyle çalıştığında günde, 600 bin metreküp atık su arıtarak, 2,5 milyon nüfusa hizmet vereceğini belirten Erdoğan, ''Biz bu tesisi aslında, 1995'te Büyükşehir Belediye Başkanlığım dönemimizde yapmak istemiştik. Fakat dönemin hükümeti, buna müsaade etmedi. Yer tahsisi yapmayarak bize engel oldu. Hükümete geldiğimizde, hemen kolları sıvadık ve bu tesisi İstanbul'a kazandırdık'' diye konuştu. 
 
Erdoğan, Bakırköy, Bahçelievler ve Bağcılar'ın tamamının, Başakşehir, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerinin bir bölümünün atık suyunun burada arıtıldığını, buradan çıkan çamurun kurutulup, yakıt olarak kullanılarak enerji üretildiğini, tesisin çalışması sırasında ihtiyaç duyulan enerjinin önemli bir bölümünün yine tesisten karşılandığını anlattı. 
 
Arıtılan suyun ziyan edilmediğini, Ayamama Deresi'ne verilerek, buraya yeniden hayat kazandırdıklarını ifade eden Erdoğan, burada arıtılan suyu parklarda, bahçelerde, sanayide kullanılarak en verimli şekilde değerlendirildiğini vurguladı.