Haber
Giriş Tarihi : 27-10-2018 19:05   Güncelleme : 27-10-2018 19:05

6. Boğaziçi Film Festivali Başladı

Sinemaseverlerin merakla beklediği 6. Boğaziçi Film Festivali’nin açılış töreninde konuşan Başkan Demircan, Emek Sinemasının perdelerini ilk olarak 1924’te açtığını belirterek “Bu tarihi mirası, nerdeyse bir harabe haline geldikten sonra, muazzam bir dikkat, olağanüstü bir titizlik, inanılmaz bir çabayla daha da yükseğe, buraya taşıdık. Hepimizin emeğiyle; Emek, yeniden o görkemli günlerine döndü.” dedi

6. Boğaziçi Film Festivali Başladı

Türkiye ve dünya sinemasının yerli örnekleri ile usta sinemacıları İstanbul’da sanatseverlerle buluşturan 6. Boğaziçi Film Festivali Beyoğlu’nda başladı. Festivalin Tarihi Emek Sinemasında gerçekleştirilen açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Festival Başkanı Ogün Şanlıer ve Festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç’ın yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı. Açılış etkinliğinin ardından Robert Redford'un son filmi "The Old Man & The Gun/ İhtiyar Adam ve Silah"ın gösterimi yapıldı. 41 ülkeden 90 yönetmenin 88 filminin izleyiciyle buluşturacak festival 3 Kasım 2018’de sona erecek.

EMEK SİNEMASI GÖRKEMLİ GÜNLERİNE DÖNDÜ

Açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Emek Sinemasının perdelerini ilk olarak 1924’te açtığını belirterek “Yeşilçam Sokak’ta Melek Sineması adıyla başlayan serüveninde, iyi günleri, kötü günlerinden daha fazladır. Televizyonun hayatımıza girmesinden sonra bir dönem gözden düşer gibi olsa da, sanatseverler için önemini hep korudu. Bu tarihi mirası, nerdeyse bir harabe haline geldikten sonra, muazzam bir dikkat, olağanüstü bir titizlik, inanılmaz bir çabayla daha da yükseğe, buraya taşıdık. Restorasyonda yüzlerce sanatçı görev aldı. Binlerce insan göz nuru döktü. 1400 parça, büyük bir özenle tek tek burada birleştirildi. Eksik parçalar yeniden imal edildi. Ve hepimizin emeğiyle; Emek, yeniden o görkemli günlerine döndü.” dedi.

ESERİN ADI BAZEN İSTANBUL, BAZEN BEYOĞLU

Başkan Demircan, festivale destek vermekten onur duyduklarını da ifade ederek, “İşini aşkla yapan insanlara büyük bir hayranlığım var. İşin doğrusu sanatçılara karşı büyük bir zaafım var. Sanatçıların elinde sıradan bir gerçek, sıradan bir hikaye,ıradan bir olay,ilham verici, hayret verici, hayranlık verici eserlere dönüşüyor.Eserin adı bazen İstanbul, bazen Beyoğlu, bazen bir kitap, bazen de sinema.  Beyoğlu, Festivalin ana üssü.Festivalde, kendi semamızdaki yıldızlar da, dünyadan yıldızlar da burada buluşacak.Emek Sinemasında bu heyecan verici yolculuğa birlikte çıkıyoruz.Bu yolculuk tam 1 hafta sürecek.Perdelerini 1924’te açan Emek’in yolculuğu ise, dünya durdukça,Beyoğlu var oldukça hep devam edecek.” şeklinde konuştu.

41 ÜLKEDEN 90 YÖNETMENİN 88 FİLMİ GÖSTERİLECEK

Bent Hamer, Sergei Loznitsa, Paulo Branco gibi usta isimleri İstanbul’da ağırlayacak festivalde 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 filmi gösterilecek. İstanbul’da gerçekleşecek gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Kısa film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse tam biletler 12.00 ve 16.00 seansları için 10 TL, 19.00 ve 21.30 seansları için de 15 TL’den satılacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak.