Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 07-08-2012 00:46

4 cephede Çanakkale rekabeti!

Kim kazanacak?

4 cephede Çanakkale rekabeti!

Sinan Çetin, Yeşim Sezgin, Serdar Akar ve Mahsun Kırmızıgül'ün yönetmen koltuğuna oturduğu 4 ayrı film birden Çanakkale Savaşları'nı anlatıyor.

Daha önce tiyatro oyunu, çizgi film ve belgesel olarak izleyicilerin beğenisine sunulan Çanakkale Savaşları, bu kez farklı hikayelerden yola çıkılarak izleyiciye sunulacak.

İki farklı cephede yaşanan trajediyi ve birbirinden farklı savaş hikayelerini konu alan filmler, oyuncu kadroları ve dev bütçeleriyle de dikkati çekiyor.

ÇANAKKALE 1915
''Çılgın Türkler'', ''Diriliş'' ve ''Cumhuriyet'' kitaplarının yazarı Turgut Özakman'ın kaleminden beyaz perdeye aktarılan Türk milletinin diriliş hikayesinin anlatıldığı ''Çanakkale 1915'' filminin yönetmen koltuğunda, Yeşim Sezgin oturuyor.

 Filmin fragmanı için tıklayınız...

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Gürpınar beldesinde çekilen film, Balkan Savaşı'nda hezimete uğrayan bir milletin silkinerek ayağa kalkışının, dirilişinin hikayesini konu alıyor. Bigalı Mehmet Çavuş'un, Seyit Onbaşı'nın, Mustafa Kemal Paşa'nın ve daha birçok isimsiz kahramanın hikayelerinin beyaz perdeye taşındığı film için 2 binin üzerinde asker kostümü dikilirken, köylü, şehirli ve meslek gruplarına ait binlerce kostüm hazırlandı.

Savaş sahnelerinin canlandırılması için yüzlerce metre uzunluğunda siperlerin kazıldığı filmdeki savaş sahneleri için 500 kişilik yardımcı oyuncu kadrosu askeri eğitim aldı.

Film için 3 yüksek rütbeli subaydan danışmanlık alınırken, döneme ait silah, tüfek ve topların yanı sıra bazı özel topların mekanizması inşa edildi. Çekimlerinin tamamı Çanakkale ve civarında gerçekleşen film için savaş dönemine ait hastane, komuta ve Kızılay merkezleri gibi mekanlar oluşturulurken, birçok köy ve kasaba sahnesi için de civar köylerde mekan giydirme çalışmaları yapıldı.

Nusrat Mayın Gemisi'nin birebir aynısının kullanıldığı çekimler için, özel mayınlar yapıldı. Savaş sahnelerinde gerçekçi patlama sahneleri için görsel efekt ekibi filme özel ekipmanlar imal etti.

Birçok animasyon, su altı kamerası, helikopter çekimlerinin de yer aldığı filmin deniz savaşları bölümü için 20 kişilik animasyon ekibi çalışmalara başladı.

Yetkin Dikinciler, Şevket Çoruh, Barış Çakmak, Serkan Ercan, Rıza Akın ve Bülent Alkış gibi oyuncuların rol aldığı film, 18 Ekim'de yurt içi ve dışında toplamda 300'ün üzerinde kopya ile sinema izleyicileriyle buluşacak.


ÇANAKKALE ÇOCUKLARI
Sinan Çetin'in ''En çok izlenen filmim olacak'' dediği 5 milyon TL bütçeli ''Çanakkale Çocukları'' filmi, Çanakkale Savaşları sırasında, iki farklı cephede yaşanan ortak trajediyi anlatıyor.

 Filmin fragmanı için tıklayınız...

 Filmden kareler için tıklayınız...


Filmin baş rollerinde Yavuz Bingöl, Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Sinan Çetin'in eşi Rebecca Haas ile oğulları Orfeo ve James de rol alıyor.

Kardeşlik teması ve savaşın gereksizliği üzerinde durulan film, iki ayrı cephede iki düşman kardeşin karşı karşıya gelmesini konu ediyor. Evlatlarını kaybetmek istemeyen annelere yönelik mesajlar içeren filmde, Sinan Çetin'in çocukları, Orfeo (Osman) ile Cemo'yu (James) canlandırıyor.

Çanakkale Savaşı'nı çok farklı bir bakış açısıyla ve izleyicinin içine işleyecek dramatik kurguyla ele alan Sinan Çetin'in yeni filmi, bu yılın en iddialı yapımları arasında yerini alacak.

Büyük bir bölümü Çatalça Durusu'da kurulan 1500 metrekarelik sette çekilen ve Çetin'in üç yıldır üzerinde çalıştığı film, 28 Eylül'de vizyona girecek.

ÇANAKKALE İÇİNDE
Çanakkale Savaşları ile ilgili beyaz perdeye aktarılacak iddialı yapımlardan biri de dünyaca ünlü Avustralya asıllı ABD'li aktör Mel Gibson'un bir İngiliz subayını canlandıracağı ''Çanakkale İçinde'' filmi olacak.

Genel yönetmenliğini ''Gemide'', ''Dar Alanda Kısa Paslaşmalar'', ''Maruf'', ''Barda'', ''Kurtlar Vadisi Irak'', ''Gecenin Kanatları'' filmleriyle tanınan başarılı yönetmen Serdar Akar'ın yapacağı ve 10-15 milyon dolara mal olması beklenen filmin çalışmaları sürüyor.

Çekimler, Milli Park olması nedeniyle Gelibolu Yarımadası'nda yapılmayacak. Çekimler Gelibolu Yarımadası'ndaki araziyle benzerlik gösteren Çanakkale'ye yakın bir bölgede gerçekleştirilecek.

Savaşın bütün dehşetiyle beyaz perdeye yansıtılacağı filmde ayrıca, cephenin her iki yanından insan hikayeleri anlatılacak.

2013 yılında vizyona girmesi planlanan filmde, gerçeği yansıtmak amacıyla Anzak askerlerini, Avustralyalı veya Yeni Zelandalı oyuncular canlandıracak.


57. ALAY
''Beyaz Melek'', ''Güneşi Gördüm'', ''New York'ta Beş Minare'' filmlerinin yönetmeni Mahsun Kırmızıgül, bu kez Çanakkale Savaşları ile ilgili çekeceği filmin yönetmen koltuğuna oturacak.

Kırmızıgül'ün yaklaşık bir yıl üzerinde çalıştıktan sonra hazırlıklarını tamamladığı ''57. Alay'' filminin oyuncu kadrosu henüz kesinleşmedi. 20 milyon dolara mal olması beklenen filmin çekimleri Avustralya'nın Melbourne kenti ile Gelibolu'da yapılacak.

Yaklaşık 2 bin figüranın rol alacağı film 18 Mart 2013 tarihinde sinema severlerle buluşacak.

AAKaynak : http://www.haberturk.com/