Haber
Giriş Tarihi : 05-09-2013 22:14

15,5 milyar lira tasarruf.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapılan bölünmüş yol ve yol çalışmalarının bitmesiyle birlikte yollardaki zaman kayıplarının azaldığını belirterek, "Yakılan fazla yakıttan dolayı yıllık tasarrufumuz 15,5 milyar liradır" dedi.

15,5 milyar lira tasarruf.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi‘nde "Herkes için Ulaşım ve Hızlı Erişm" temasıyla düzenlenen 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de 2002'de yapılan seçimlerle birlikte AK Parti hükümetinin getirdiği güven ve istikrarın yeni hedefler koyma fırsatı sunduğunu anlattı.

Büyük projelerin büyük düşünmekle gerçekleştiriliebileceğini dile getiren Yıldırım, "İstanbul'un gözbebeği boğazın korunması can ve mal güvenliğinin sağlanması için Marmara ile Karadeniz'i birbirine bağlayacak mega proje kanal İstanbul'un çalışmalarını da başlatmış bulunuyoruz. Bugüne kadar yapılan bölünmüş yol ve yol çalışmalarını bitmesi ile birlikte yollardaki zaman kayıplarının azaltılması, yakılan fazla yakıttan dolayı yıllık tasarrufumuz 15,5 milyar Türk Lirası'dır. Trafikteki araç sayısı ve seyahat miktarı 10 yıl öncesine göre iki kat artmasına rağmen bölünmüş yolların devreye girmesiyle ölümlü kazalar yüzde 50 oranında azalmıştır" dedi.

Hava yollarının halkın yolu haline getirildiğini vurgulayan Yıldırım, "Atıl duran havaalanlarını en modern binalar ve pistlerle donatarak aktif hale getirdik. Çalışan havalimanı sayımızı 26'dan 52'ye yükselttik. Son olarak Zafer Havaliamanı, Kastamonu, Şırnak, Iğdır ve Bingöl havalimanlarını da havacılık sektörümüze dahil ettik. Önümüzdeki yıllar içerisinde de, Ordu- Giresun arasında denizde yapılacak havalimanımızı ve Çukurova bölgesel havalimanımızı da hizmete alacağız" diye konuştu.

Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"10. Ulaştırma Şurası'nda havalimanları için ortaya koyduğumuz 350 milyon yolcu yük kapasiteli hedefimizin bugün yüzde 60'ını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Havacılıkta yaşanan hızlı büyüme sonucu İstanbul'u kıtalara arası transit merkez yapacak, batıdan doğuya köprü olacak yeni İstanbul havalimanı projesini başlatmış bulunuyoruz. Tamamlandığında bütün etapları bitirildiğinde yıllık 150 milyon yıllık kapasiteye ulaşacak ve dünyanın en büyük havalimanları arasında yerini alacaktır. Havayolu işletmeciliğinde model ülke Türkiye olurken yurt içi yurt dışı taşımacılığında da büyük mesafeler kaydettik. 140 ülkede 238 ayrı noktaya uçuş gerçekleştirir hale geldik. Bayrak taşıyıcımız ulusal havayolumuzu, bir marka haline getirerek dünyanın büyük oyuncuları arasına soktuk."

"Milli gelirin yüzde 1'i oranında altyapıya kaynak ayırır ülke haline geldik" 

Yıldırım, 6 milyon olan geniş bant internet abonesinin bugün 20 milyona, internet kullanıcı sayısının da 50 milyona yaklaştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu konuda hedeflerimizi aştığımız için bir düzeltme ihtiyacı duyduk. 2023 için 30 milyon olan geniş bant erişimi hedefimizi 45 milyona yükselttik. 3G abonelerimiz 44 milyona ulaşmış, mobil kapsama oranında yüzde 99 ile dünyanın en iyi konumuna gelmiş ülke konumundayız. 10 yıl önce Türkiye OECD ülkeleri arasında kalkınmanın ve büyümenin lokomotifi ulaşım ve iletişim sektörüne gelişmiş ülkelerin milli gelirden aldığı payın ancak yarısını ayırabiliyordu. Yani mili gelirin sadece yüzde yarımı kadar yatırım yapabiliyorduk."

Yıldrım, son 10 yılda başlatıkları kalkınma hamlesiyle birlikte milli gelirin yüzde 1'i oranında altyapıya kaynak ayırır bir ülke haline gelindiğini ifade ederek, "Dolayısıyla makro açıdan 10 büyük ekonomiden biri olma vizyonuna uygun olarak sektörümüze her türlü altyapı yatırımını tamamlamış bir ülke olarak bu oranı gelecek on yıl içerisinde de 2023'e kadar yüzde 1'in üzerinde tutma mecburiyetimiz açıktı" dedi.