Haber
Giriş Tarihi : 28-09-2012 00:29

12.12.2012’de 112 tesis hizmete açılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan ve maliyeti 15 milyar lira olan 112 tesis, 12 Aralık 2012 tarihinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

12.12.2012’de 112 tesis hizmete açılacak
112 tesis arasında, çok sayıda baraj, hidroelektrik santrali, meteorolojik gözlem istasyonu, içme suyu, sulama, gölet ve taşkın koruma tesisiyle ormancılık alanında gerçekleştirilen çalışmalar yer alıyor.

Açılacak tesisler arasında bulunan ve 2,5 milyar liraya mal olan Artvin Deriner Barajı, yıllık 2 milyar 118 milyon kilowatt/saat elektrik üretecek. Trabzon Atasu, Tokat Süreyya Bey ve Konya Bağbaşı barajlarıyla Konya Mavi Tünel Projesi de hizmete sunulacak.

Kamu tarafından yapılan baraj açılışlarının yanı sıra özel sektör hidroelektrik santralleri de hizmete girecek. Söz konusu projelerle yıllık 6 milyar kilowatt/saatin üzerinde elektrik üretimi sağlanacak.

İçme suyu tesisleri açılışları içinde İstanbul ilk sırada yer alacak. Aralarında Melen'in de bulunduğu tesislerin açılışıyla İstanbul'da 3 milyon nüfusunun su ihtiyacı karşılanacak.

Ülke genelinde çok sayıda sulama, gölet ve taşkın koruma tesisleri de hizmete girecek. Bunlar arasındaki Giresun Taşkın Koruma Tesisleri ile 3 ilçe, 14 köy, 4 mahalle ve 154 hektar alanda sele karşı korunma sağlanacak.

Törende, ormancılık alanında yapılan çalışmalar da hizmete açılacak. Bu kapsamda çok sayıda şehir ve bal ormanının açılışı yapılacak. Orman içi tesisler, yangın gölet ve havuzları, Okullar Hayat Olsun Projesi ile yapılan çalışmalar da bunlar arasında bulunuyor.

Meteorolojik gözlem istasyonlarının açılacağı törende, yapımı tamamlanan milli ve tabiat parkı çalışmaları da hizmete girecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl da ''gün/ay/yıl'' sayısında tesis açılışı geleneğini devam ettireceklerini belirtti.

Geleneği bozmayarak, 112 dev tesisi daha milletin hizmetine sunacaklarını kaydeden Eroğlu, ''Açılışını yapacağımız baraj, içme suyu, sulama, taşkın koruma tesisleri, ormanlar, meteorolojik gözlem istasyonları ve doğa koruma çalışmalarıyla 15 milyar liranın üzerindeki yatırımı hayata geçireceğiz'' ifadesini kullandı.

Bakanlık, 10.10.2010'da 110, 11.11.2011'de de 111 tesisin açılışını gerçekleştirmişti.