Hezarfen Anaokulları'nın 15'incisi Kasımpaşa'da açıldı

Hezarfen Anaokulları'nın 15'incisi Kasımpaşa'da açıldı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Çocuklarımızın hayatında keşkeler olmasın. Onlara iyi imkanlar sunalım. Hayallerinin peşinden koşsunlar. Hem hayallerini gerçekleştirecek hem kendilerini inşâ edecek enerjiyi biriktirsinler. Beyoğlu’nda bu hedefle çalışıyoruz" diye konuştu

Kategorilenmemiş - 28-11-2018 18:29

Beyoğlu’nda 2004’ten bu yana faaliyet gösteren Beyoğlu Belediyesi Hezarfen Anaokulları’nın 15’incisi, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un katıldığı törenle açıldı. Kasımpaşa’da hizmete giren yeni merkezle birlikte Hezarfen Anaokulları’nın kapasitesi yüzde 20 artarak bin öğrenciye ulaştı.

Beyoğlu Belediyesi ilçenin dört bir tarafında açtığı Anaokulları ile ailelerin en büyük destekçisi oldu. Beyoğlu’nda 2004 yılından bu yana faaliyet gösteren Beyoğlu Belediyesi Hezarfen Anaokulları’nın 15’incisi Kasımpaşa’da hizmete açıldı. Eğitim sınıfları, Kodlama Atölyesi ve sosyal donatı alanları ile 200 öğrenciye hizmet verecek merkezin açılışına; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Yeni merkezin açılmasıyla birlikte Hezarfen Anaokulları’nın kapasitesi yüzde 20 artarak bin öğrenciye ulaşmış oldu.

BU TÜR PROJELERİN BÜTÜN TÜRKİYE'DE YAYGINLAŞMASINI BEKLİYORUZ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Hezarfen Anaokuları'nın Kasımpaşa şubesinin açılışında, birçok binanın açılışını gerçekleştirdiklerini, ama çocuklarla ilgili işler yaptıklarında çok mutlu olduklarını söyledi. Bu tür işlerin peşinde koştururken aslında bütün Türkiye'nin bu konuda coşkusunu temin etmek için koşturduklarını dile getiren Selçuk, "Beyoğlu Belediyemizin 2004 yılından beri yapmaya çalıştığı projelerin bütün Türkiye'de yaygınlaşmasını bekliyoruz. Çünkü bizim çocuklarımıza karşı bir sorumluluğumuz var. Aslında doğmamış çocuklarımıza sorumluluğumuz var. Biz eğer bugünden 10 sene, 20 sene sonrasını dikkate almazsak inanın çocuklarımızı daha kötü bir gelecek bekler." diye konuştu.

HEZARFEN İSMİ BİR MARKADIR

Selçuk, Hezarfen isminin bir marka olduğunu iade ederek, Hezarfen'in bir bina ismi olmadığını, bu binalarda bin yılın nefesinin konuşulduğunu anlattı. Bu çocuklara milli bir kimlik oluşturulduğunun altını çizen Selçuk, "Bu sadece basitçe, anlamı güzel olsun diye konulmuş bir isim değil. O yüzden biz insanımızı yetiştirirken, hem maddi olarak becerilerinin artmasına yardımcı olmak hem de onların mana açısından, anlam açısından da çok daha donanımlı olmasına dikkat etmek durumundayız. Aksi takdirde çocuklarımız tek kanatlı büyür. Biz istiyoruz ki çift kanatlı çocuklarımız olsun, hem maddi hem manevi alanlarda gelişmiş olsunlar. Bu bizim sorumluluğumuz ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 vizyonu çerçevesinde inşallah bütün Türkiye'de, bütün okullarımızda, bütün öğretmen odalarımızda bu heyecanı yükselterek hep beraber Türkiye'nin geleceğini omuzlamak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bunun çok rahatlıkla yapılabileceği kanaatindeyiz." diye konuştu.

250 BİN NÜFUSUN 158 BİNİ BU HİZMETTEN YARARLANIYOR

Açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ““Sayın Bakanım yıl 2004 bende ilk defa belediye başkan adayıyım burada kulaksızda yürüyorum 15 sene evvel bir genç anne yaklaştı ve bana şöyle söyledi; “Beyoğlu’nda hiç anaokulu açacak mısınız acaba?” Şöyle bir durdum, o zaman milli eğitimde anaokulu başlamamıştı. Hakikatten anaokulsuz olur mu? O gün karar verdim, bakanlığımıza destek olacağım. O gün başlayan serüvenden bugün 15 noktada anaokulu açmış bir belediye durumundayız. Tabi bu geçen süreç içerisinde ne yaptıkta buraya geldik? Sosyal devletin sosyal belediyeciliğin tabana yaymak üzere ve onu söküp atmak üzere yedi kilometre kare küçük bir yer coğrafya olarak. 15 noktaya böldük, semtlerin her bir ortasına aile ve sosyal hizmetler merkezi semt konakları dediğimiz binalardan yaptık. Ortalama üç bin metrekare büyüklükte doktorlarımız aile sağlık merkezi muhtarlar orada Anaokulları orada ve halk eğitim faaliyetleri orada yıl içerisinde 250 bin nüfusun 158 bini buralara uğruyor.” dedi.

KODLAMAYI OYUN OLARAK ÖĞRENECEKLER

Başkan Demircan, “Devletimizin bütün imkanlarını vatandaşımıza yürüme mesafesine getirmek hedefimizdi, bunu başardık. Bunda hep milletimizin desteğini aldık çünkü halk eğitim zaten bizim burada ki yaptığımız iş halk eğitimin temel görevi ama ana okulları da çok büyük bir ihtiyaçtı. Ve geldiğimizde noktada bugün sizin huzurundayız. Bugün Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde 2000 civarı anaokulu öğrencisi var ve bunun 830 tanesi Beyoğlu Belediyesi’nin içinde. Sonuçta çok güzel bir kalite yakaladık. Son zamanlarda şunu yaptık. Hezarfen tiplemesi, bilim, fen sahibi bir kişilik. Galata Kulesi’nden uçmuş, inovasyona ve bilime açık. O halde bunu bir ikon yapalım, ana okullarımızı bu konuda adlandıralım. Bir hikaye yazalım, bu hikayeyle de Beyoğlu’ndaki tarihi mekanları dolaşsın. Fene, bilime, ilime çocukları yönlendirmek için süpermene ihtiyaç var diye düşündük. Bu tiplemeyi ortaya çıkardık. Hezarfen üzerinden gençlerimize yavrularımıza geleceği temin etmeye çalışıyoruz. Hezarfen Anaokulları ismiyle anaokullarımıza bu ismi taktığımız ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz kodlamayla artık Beyoğlu’ndaki tüm yavrularımızın belki anneler babalar ilkten ne olduğunu anlamayacak biz onları geleceğe hazırlama vazifemiz. 4-5 yaşındaki bir çocuk kodlamayı oyun olarak öğrenmeye başlıyor.” ifadelerini kullandı.

15 YILDA TOPLAM 10 BİN ÇOCUĞA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM HİZMETİ VERİLDİ

Beyoğlu’nda bulunan Galata Kulesi ile özdeşleşmiş olan ünlü Türk bilgini Hezarfen Ahmet Çelebi’ den esinlenerek oluşturulan Hezarfen Çocuk Karakterinin isminin verildiği Hezarfen Anaokulları’nın 15. si Kasımpaşa da açıldı. 1028 m²  alan üzerine kurulu ve 200 öğrenci kapasiteli yeni merkezde; 4 sınıf, 1 Kodlama Atölyesi, 1 çok amaçlı salon, 1 veli bekleme salonu, 1 öğretmen odası, mutfak ve 300 m² açık alan oyun parkı bulunuyor.

Beyoğlu Belediyesi Aile ve Sosyal Hizmetler Merkezi olarak Beyoğlu’nun 15 farklı noktasında dağılım gösteren Semt Konaklarında yer alan Hezarfen Anaokulları’nda 3-6 yaş grubu öğrencilere okul öncesi eğitim hizmeti veriliyor. 2004 yılında 20 öğrenci ile hizmete başlayan Anaokullarında 15 yılda toplam 10 bin çocuğa okul öncesi eğitim hizmeti verildi. 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde ise 15 farklı noktada 49 şube ile bine yakın öğrenciye hizmet veriyor.

 

DİĞER HABERLER
Başkan Yıldız'ın Anneler Günü Kutlaması

Başkan Yıldız'ın Anneler Günü Kutlaması

12-05-2020 - Haber

Beyoğlu Belediyesi berber ve kuaförleri dezenfekte etti

Beyoğlu Belediyesi berber ve kuaförleri dezenfekte etti

12-05-2020 - Haber

Beyoğlu'nda Bayram Temizliği Başladı

Beyoğlu'nda Bayram Temizliği Başladı

11-05-2020 - Haber

YKS’ ye az kaldı! Hızlıca toparlanın, sınava odaklanın

YKS’ ye az kaldı! Hızlıca toparlanın, sınava odaklanın

10-05-2020 - Haber

COVID-19 döneminde bahar yorgunluğuna iyi gelecek 7 öneri

COVID-19 döneminde bahar yorgunluğuna iyi gelecek 7 öneri

10-05-2020 - Sağlık

Afrika Pazarı dünya ülkelerinin hedefinde

Afrika Pazarı dünya ülkelerinin hedefinde

10-05-2020 - Haber

Beyoğlu Semt Konakları'nda Maske Üretimi Başladı

Beyoğlu Semt Konakları'nda Maske Üretimi Başladı

05-04-2020 - Haber

Beyoğlu Evde Kal Çağrısına Tam Destek Verdi

Beyoğlu Evde Kal Çağrısına Tam Destek Verdi

05-04-2020 - Haber

Kimlik, ehliyet ve pasaportta yeni dönem

Kimlik, ehliyet ve pasaportta yeni dönem

22-05-2019 - Haber

Sala’nın uçağına ait iki koltuk bulundu

Sala’nın uçağına ait iki koltuk bulundu

30-01-2019 - Spor

webmaster forum