Özel Röportaj
Giriş Tarihi : 01-01-2013 05:13

Avukat Hamza Şahin: Başarılı olmak için sevdiğiniz işi yapın

Sadece Türkiye’de değil uluslar arası alanda takip ettiği davalarla kısa sürede hatırı sayılır bir üne kavuşan Avukat Hamza Şahin, Almanya ve Rusya ile partner ofislere sahip. Avukat Şahin on ayrı ülke de hukuk büroları ile yeni anlaşmalar yapma aşamasında.

Avukat Hamza Şahin: Başarılı olmak için sevdiğiniz işi yapın
Öğrencilik yıllarından beri hukuk bürolarında çalışmaya başlayan Avukat Hamza Şahin, şu anda serbest avukatlık yapıyor.  Avukat Şahin’in başarılı bir avukat olmanın yanında, siyasete olan ilgisi de dikkat çekiyor. Milli Gençlik Vakfı, Saadet Partisi ve AK Parti’nin değişik kademelerinde birçok görev ve sorumluluk yüklenen Şahin, kısa sürede mesleğinde yakaladığı başarısının altındaki sırrı “bir ömür boyu mutlu ve başarılı olmak istiyorsanız, sevdiğiniz işi yapın” diyerek özetliyor.
 
Boğaziçi Gündem Gazetesi Kurucusu ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İlhan Çabukol, genç ve başarılı avukat Hamza Şahin ile Şişli’deki bürosunda konuştu. Şahin, İstanbul Baro seçimleri, ülkemizdeki hukuk sürecinin işleyişi, yeni Anayasa çalışmaları, ülke gündeminden düşmeyen davalar hakkındaki düşüncelerini ve daha birçok bilinmeyeni Boğaziçi Gündem Gazetesi’ne anlattı. İlhan Çabukol’un Avukat Hamza Şahin ile gerçekleştirdiği röportajı siz değerli okurlarımıza aşağıda sunuyoruz.


 
Kasımpaşa doğumlu Avukat Hamza Şahin…
Boğaziçi Gündem: Bize biraz kendinizden bahse der misiniz?
Hamza Şahin:Aslen Antalya Aksekili olmama rağmen doğma büyüme Kasımpaşalıyım. İlk ve orta öğrenimimi Kasımpaşa’da bitirdim. Spora çok meraklıyım. Liseler arası güreş turnuvalarında İstanbul birinciliğim bulunmakta. Öğrencilik yıllarımda dönemin Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Dergisi’nin Beyoğlu’nda kurucu yönetim kurulu üyeliğini yaptım.
 
Boğaziçi Gündem: Avukat olmaya nasıl karar verdiniz?
Hamza Şahin:Çocukluğumdan beri haksızlığa gelemeyen bir yapım vardı. Savcı olmak her zaman önceliklerimin arasındaydı. Hukuk fakültesini kazandığımda çok mutlu oldum. Üniversiteyi bitirdiğimde aklımda sadece savcılık vardı, lakin o ara hâkim ve savcılık sınavları takvimi belli değildi. Bu nedenle avukatlık stajıma başladım ve bir hukuk bürosunda işe girdim. Mesleğin içine iyice girince avukatlığın memurluğa göre daha kazançlı ve serbest mesleğin bana daha yatkın olduğu kanısına vardım.
 
Hukuk düzeni bulunmayan bir toplum düşünmek imkânsızdır…
Boğaziçi Gündem: Hukukun sizin hayatınızdaki yeri nedir?
Hamza Şahin:Hukuk, insanlık olduğu sürece hayatın her yerinde her aşamasında var ve var olmaya devam edecek. Bildiğiniz gibi insanların oluşturduğu toplum, mutlaka bir düzene dayanmalıdır ve şüphesiz bu düzenin temelini de hukuk kuralları oluşturur. Hukuk düzeni bulunmayan bir toplum düşünmek imkânsızdır. Birey olarak, toplumsal düzen ve daha kolay yaşanılır bir çevre için hukukun üstünlüğüne inanıp, yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz.
 


Boğaziçi Gündem: Genç bir avukat olarak başarılı bir isim olduğunuzu biliyorum. Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?
Hamza Şahin:Sorunuz ile ilgili çok güzel bir söz var “Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsanız, sevdiğiniz işi yapın.” İnsanların başarısının altında aslında sevdikleri işleri yapmaları yatıyor. Önce seveceksin ki sonra başarı için çabalayasın. Ben sevdiğim işi yapıyorum. Ve toplum düzenini sağlayan hukuki kuralların yaşatılmasında rol almak beni çok mutlu ediyor. Almanya ve Rusya ile partner ofislerimiz bulunmakta. Partner olduğumuz hukuk büroları ülkelerinde çok iyi ve bu partnerlerimizle olduğu gibi on ayrı ülke de hukuk büroları ile yeni anlaşmalar yapmayı hedefliyorum. 
 
Anayasamız darbe anayasası imajından kurtulamadı…
Boğaziçi Gündem: İstanbul Baro seçiminde kıyasıya bir yarış oldu. Siz bu seçimi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hamza Şahin:Baro seçimleri çok önem arz etmektedir. Yanılmıyorsam 28 bin 884 avukat seçimlerde oy kullandı. Sizin de bahsettiğiniz gibi yarış içerisinde bir seçim oldu. Ama emin olun ki bu yarış rekabeti ortaya çıkarıyor. Ve dolayısı ile rekabet başarıyı ve daha iyi hizmetlerin ortaya çıkarılmasına vesile oluyor.


 
Boğaziçi Gündem: Ülkemizde hukuk süreci sizce nasıl işliyor?
Hamza Şahin:Hükümet, yargı paketleri ile uzun yargılama sürelerini hızlandırıp kısaltmak için çabalasa da yerleşmiş bir düzen var. Ön inceleme duruşmalarında eksikler giderilse dahi karar veren çıkmıyor. Örneğin ben bir iş mahkemesi kararını temyiz ettim, 2 sene oldu hala arşivde gözüküyor.
 
Boğaziçi Gündem: Şu anda çalışmaları devam eden yeni anayasa hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Hamza Şahin:1982 Anayasası, kabul edildiği günden itibaren darbe anayasası imajından kurtulamadığı için halk tarafından hiçbir zaman benimsenmemiştir. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve toplumun birçok kesimleri tarafından eleştirilmiştir. Süreç içerisinde yapılan değişikliklere rağmen üzerindeki askeri vesayet gölgesinden kurtulamamış. Yeni anayasa ihtiyacı 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinden önce gündeme gelmiş toplumda oluşan büyük ilgi ve beklenti ile Meclis Başkanlığı tarafından somut bir adım atılmış ve çalışmalar yapılmış, halen de yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonunda beklenen ideal Anayasa için tüm gereksinimler göz önüne alınır ve kendimizi içerisinde bulabiliriz
 
Türkiye normalleşiyor mu? Üstünlerin hukuku yerini, hukukun üstünlüğü ne mi bırakıyor?  Bekleyelim görelim…
 
Boğaziçi Gündem: Ülke gündemini sürekli meşgul eden davalar hakkında neler söylemek istersiniz?
Hamza Şahin:Gündem çok sanıklı davalardan geçilmiyor. Ergenekon, Balyoz, KCK, Şike, Pankart gibi çok sanıklı ve sanıkların toplum tarafından beklenmedik kişilerden (üstünlerden) oluşmuş olması, gündemde sürekli kalmalarını sağlıyor. Tabi yargılamalar sürerken bir şey söylemeyi bir hukukçu olarak doğru bulmuyorum. Lakin işte bu sırada akıllara bazı sorular geliyor. Bu gerçek mi? gerçekse bunca yıldır biz bu ülkenin neresindeydik? Türkiye normalleşiyor ve üstünlerin hukuku yerini, hukukun üstünlüğüne mi bırakıyor?  Bekleyelim görelim.
 


Boğaziçi Gündem: Yoğun iş temponuz arasında siyasetle de ilgilisiniz. Siyasi çalışmalarınız nasıl gidiyor?
Hamza Şahin:Küçük yaşlarda siyasetle tanıştım. Ülkem için bir şey yapanlardan olabilme aşkı her zaman içimde duruyordu. AK Parti kurulduğunda Saadet Partisi’nde siyaset yapıyordum. AK Parti’de gençlik kolları, seçim işleri, teşkilat başkanlığı gibi birçok görevde bulundum. İl Başkan Vekilimiz Haydar Ali Yıldız beyin listesinde ana kademede siyaset yapmaya devam ettim. Partim adına 2 dönem Beyoğlu Kaymakamlığı İnsan Hakları Komisyon Üyeliği yaptım. Yine Beyoğlu Emniyet ve Adliye Komisyonları Başkanlığı yaptım. Ve mesleğimiz icabı her seçimde avukatlar komisyonunda fiili olarak görev yapmaktayım.
 
Boğaziçi Gündem:  Sayın Şahin, yoğun temponuz arasında bize vakit ayırdığınız ve sorularımıza verdiğiniz samimi cevaplar için size çok teşekkür ediyorum.
Hamza Şahin:Bende sizlere teşekkür ediyor, hukukun üstün olduğu bir toplumda birlikte yaşamak dileklerimle, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
 
NELER SÖYLENDİ?
@
efuvatozefiwa 8 ay önce
http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone 20 Mg Prednisone Without A Prescription xuo.tmbs.bogazicigundem.com.wbr.we http://mewkid.net/buy-prednisone/
iniwuesi 8 ay önce
http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Buy Prednisone Prednisone 20 Mg sae.bxei.bogazicigundem.com.tex.ev http://mewkid.net/buy-prednisone/
kufexoloxuve 8 ay önce
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin Online qcp.lkyu.bogazicigundem.com.onh.wr http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
oqaoxawiqv 8 ay önce
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxicillin ppq.quzu.bogazicigundem.com.ogb.aq http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
buhomas 8 ay önce
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin qpv.ldzq.bogazicigundem.com.djk.nz http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
nomonilicihug 8 ay önce
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Buy Amoxicillin ncd.wdib.bogazicigundem.com.iyl.pa http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Beyoğlu Belediyesi kış çalışmaları için hazırlıklar tamamlandı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
3.Köprü'deki inanılmaz ayrıntılar
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA