600 YILLIK ÇINAR AYAĞA KALDIRILDI

Yağmur ve rüzgar nedeniyle devrilen 600 yıllık Midillili Ali Reis Çınarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle yerine dikildi.

600 YILLIK ÇINAR AYAĞA KALDIRILDI

 

Beykoz Anadolu Kavağı'nda yağmur ve rüzgarın etkisiyle tarihi Midillili Ali Reis Camisi'nin üzerine devrilen 600 yıllık çınar, ayağa kaldırıldı.

Beykoz Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, tarihi ağacı yaşatmak için Beykoz Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü Budama Şefliği birlikte harekete geçerek kök besleme, budama ve kaldırma çalışmaları yaptı.

Bu kapsamda ağaç kaldırılarak, hendeğe oturtuldu. Ağacın boyu kısaltıldı ve geçici demir destek sistemi takıldı. Kalıcı destek sistemi için ankraj ayaklarının yerleri açılarak, geçici destek sistemi kalıcı sistemlerle değiştirildi.

Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü çalışmaları kapsamında, tarihi çınarın devrilmesiyle bir bölümü yıkılan Midilli Ali Reis Camisi'nin bulunduğu bölgedeki İslamağa Sokak’ta prefabrik mescit yapımına başlandı. İlçe sakinlerinin ibadetlerini sürdürebilmelerini sağlayacak mescidin, bir hafta içinde tamamlanması planlanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İBB MUHTARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ'NE ÖDÜL
İBB MUHTARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ'NE ÖDÜL
Soğuk hava dalgası geliyor
Soğuk hava dalgası geliyor